
Terapie červeným světlem nebo také RLT? Má dosahovat slibných výsledků v omezování vrásek, začervenání, akné či jizev. Přesto jsou zapotřebí další klinické studie, aby byla potvrzena její deklarovaná účinnost. Jestli se o tuto problematiku zajímáte, čtěte dál.
- Co je terapie červeným světlem?
- Je terapie červeným světlem účinná?
- Odkud se terapie červeným světlem vzala?
- Jak údajně terapie červeným světlem funguje?
- Pro jaké kožní stavy se zkouší terapie červeným světlem?
- Opaluje červené světlo?
- Je terapie červeným světlem bezpečná?
- Jsou zařízení zakoupená pro domácí použití bezpečná?
- Pro jaké další zdravotní stavy má terapie červeným světlem fungovat?
Co je terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem (RLT) je proces, která používá červené světlo s nízkou vlnovou délkou k údajnému zlepšení vzhledu pokožky, jako je snížení vrásek, jizev, začervenání a akné. Je také propagována jako pomoc při jiných zdravotních stavech.
Pro popis RLT se také používají následující výrazy:
- Ne-tepelné LED světlo
- Biostimulace, fotonická stimulace
- Terapie nízkoúrovňovým laserovým světlem
- Terapie nízkovýkonným laserem
- Studená laserová terapie.
- Fotobiomodulace a fototerapie
- Měkká laserová terapie
Je terapie červeným světlem účinná?
Terapie červeným světlem je stále nová procedura. I když vzbuzuje rostoucí zájem, zatím neexistuje dostatek důkazů, které by podporovaly přínos pro většinu použití.
I když výsledky některých studií ukazují mírný příslib, plná účinnost terapie červeným světlem zatím není ověřená.
Například studie s názvem “Kontrolovaná studie zaměřená na zjištění účinnosti ošetření červeným a blízkým infračerveným světlem z hlediska spokojenosti pacientů, redukce jemných linek, vrásek, drsnosti kůže a zvýšení intradermální hustoty kolagenu” z roku 2014 má tyto výsledky.
- Jednalo se o randomizovanou kontrolovanou studii se 136 účastníky, jež zkoumala bezpečnost a účinnost dvou nových polychromatických, netermálních zdrojů světla (technologie červeného světla a technologie energizujícího světla) pro omlazení pleti.
- Účastníkům bylo náhodně přiděleno 30 ošetření během 15 týdnů jedním ze zdrojů světla, nebo byli kontrolními osobami. Výsledky měření zahrnovaly spokojenost pacientů, drsnost pleti, závažnost vrásek a hustotu kolagenu.
- U obou skupin ošetření došlo v porovnání s výchozími hodnotami a kontrolními skupinami k významnému zlepšení pocitu a vzhledu pokožky podle pacientů, drsnosti pokožky, závažnosti vrásek a hustoty kolagenu. Mezi oběma léčebnými skupinami nebyly zjištěny žádné významné rozdíly.
- Ošetření světlem snášeli účastníci s minimem nežádoucích účinků. Výsledky přetrvávaly i po 6 měsících sledování.
- Studie dospěla k závěru, že tyto nové polychromatické světelné zdroje jsou bezpečnou a účinnou možností, jak zlepšit vzhled pokožky a hustotu kolagenu prostřednictvím fotobiomodulace. Tyto světelné zdroje nabízejí výhody oproti laserům a LED diodám pro ošetření celého těla.
Odkud se terapie červeným světlem vzala?
Původně začala s červenou světelnou terapií na růstu rostlin ve vesmíru a poté na hojení ran u astronautů experimentovat NASA. Jako u mnoho projektů spojených s dobýváním vesmíru – mezi ty známé patří třeba teflon – se i potenciál červeného světla začal využívat jinde.
Jak údajně terapie červeným světlem funguje?
Terapie červeným světlem se považuje za účinnou tím, že údajně ovlivňuje mitochondrie uvnitř buněk vašeho těla. Díky dodané energii mohou ostatní buňky efektivněji vykonávat svou práci, jako je oprava pokožky, podpora nového buněčného růstu a zlepšení obnovy pokožky. Určité buňky tedy absorbují světelné vlnové délky a jsou stimulovány k práci.
Terapie červeným světlem může působit na zdraví pokožky tím, že:
- Stimuluje produkci kolagenu, ten dodává pokožce strukturu, pružnost a pevnost
- Zvyšuje produkci fibroblastů, které tvoří kolagen
- Zvyšuje prokrvení tkáně
- Snížuje zánět v buňkách
Pro jaké kožní stavy se zkouší terapie červeným světlem?
Terapie červeným světlem je propagována jako řešení některých běžných kožních onemocnění, včetně:
- Akné
- Hojení jizev
- Redukce vrásek, jemných linek a věkových skvrn
- Strií
- Lepšího hojení ran
Kromě využití v lékařských ordinacích a doma s vlastním zařízením na RLT můžete narazit v kosmetických salonech, saunách, soláriích, posilovnách a wellness centrech.
Opaluje červené světlo?
Červené světlo nevysílá UV a nebude vás opalovat.
Je terapie červeným světlem bezpečná?
Terapie červeným světlem se zdá být bezpečná a není spojena s žádnými vedlejšími účinky, alespoň pokud je používána krátkodobě a podle pokynů. Tato terapie není toxická, není invazivní a není tak drsná jako některé lokální léčby pokožky. Na rozdíl od rakovinu způsobujícího ultrafialového (UV) světla ze slunce nebo solárií, RLT nepoužívá tento typ světla.
Nicméně existuje riziko, že vaše pokožka nebo oči (pokud nejsou chráněny) mohou být poškozeny. Dlouhodobá bezpečnost zařízení používajících červenou světelnou terapii dosud není známa.
Vaší nejbezpečnější možností je konzultace s dermatologem nebo kvalifikovaným, vyškoleným kosmetickým terapeutem. Dermatolog může ověřit, že váš kožní stav je tím, co si myslíte, že je, a může diskutovat o zásluhách červené světelné terapie a dalších možností léčby.
Jsou zařízení zakoupená pro domácí použití bezpečná?
Na českém internetu najdete mnoho produktů pro RLT. Tyto produkty musejí splňovat certifikace jako CE a RoHS.
Red light panel BrainLight 300 START, NO FLICKER
Jestli se rozhodnete zakoupit zařízení pro terapii červeným světlem, ujistěte se, že chráníte své oči, dodržujete všechny pokyny a pečlivě se staráte o zařízení.
Pro jaké další zdravotní stavy má terapie červeným světlem fungovat?
Jiná potenciální lékařská použití, která se zkoumají, zahrnují:
- Snížení vedlejších účinků chemoterapie proti rakovině, včetně orálního mukozitidu.
- Úleva od bolesti a zánětu spojených s nártem kotníku, revmatoidní artritidou, syndromem karpálního tunelu a osteoartrózou kolene.
- Prevence opakovaných aft z herpes simplex viru.
Přestože na internetu najdete hodně tvrzení o tom, co RLT vše zlepšuje, neexistují zatím žádné vědecké důkazy, které by podporovaly použití červené světelné terapie při hubnutí, rakovině, odstranění celulitidy nebo duševních zdravotních problémech, jako je deprese a sezónní afektivní porucha (SAD).
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/
- https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/red-light-therapy
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22114-red-light-therapy
- https://www.everydayhealth.com/wellness/red-light-therapy/guide/