
Jako muž dobře vím, že mytí oken je pruda, i když je osobně mýt nemusí. Jako letitému geekovi se mi robotizace líbí. Robotické vysavače tu máme dlouho, co tedy to mytí oken? V testu jsem se díky Electroworld podíval na zoubek modelu 388 značky Hobot.
Balení
Krabice je docela subtilní, ale obsahuje poměrně dost kousků vybavení. Uvnitř najdete samotného robota s kotevní šňůrou. Dále pak jeden pár rezervních kotoučů na čištění, celkem máte tedy čtyři kudy. Pokračujeme s velkým balením mycích a leštících utěrek z mikrovlákna. Výrobce nešetří a rovnou dostanete osm párů, tedy celkem 16 utěrek plus dvě další, které přišly rovnou na kotoučích. Napájecí kabely jsou rozdělené, zákládní má na délku 2,2 metru, prodlužovací kabel 4 metry. Dost na to, abyste to měli blízko k zásuvce někde poblíž okna.
Nechybí ani dálkový ovladač a dvě tužkové baterie. Celé balení pak uzavírá lahvička s čistící vodou na okno a pochopitelně návody, mezi nimi logicky nechybí i ten český (na fotce je jen rychlý průvodce v angličtině)
Design a konstrukce
Hobot 388 je docela prcek. Neváží ani kilo, rozměry těla jsou 295 x 148 x 95 mm. K manipulaci slouží dvě madla v horní části, robot tak jde vzít do ruky snadno a s pocitem jistoty. Přece jen není úplně levný a nechce, aby vám někde spadl. Proti tomu má ještě mechanickou pojistku v podobě 5 metrů dlouhého jistícího kabelu, který má na konci karabinu. Ta mi nepřijde moc praktická, okolo musíte vytvořit očko a dobře utáhnout. Délka kabelu ukazuje, že jde hlavně o to, aby robot případně nespadl z vyšších pater někomu na hlavu.
Všechny ovládací prvky jsou v horní části. Tím všechny myslím celkem dva. Jeden robota zapne a vypne, druhým můžete ručně pustit nebo přerušit program, o stavu vás zde informuje LED. Praktičtější je ale ovladač nebo aplikace. O tom později.
V horní části je také zásobník na mycí tekutinu a rozprašovací tryska.
Ve spodní části jsou pak opět LED, abyste měli informace o stavu robota bez ohledu na to, kterou část okna právě myje. Většinu plochy zabírají mycí kotouče. Na nich jsou kulaté utěrky, díky nimž a rotaci Hobot myje a leští okna. Utěrky můžete hodit do pračky na 40 °C, stačí je ale i vymáchat v umyvadle.
Robot se po okně pohybuje se tzv. traverzováním. Z podstaty věci tak není možné, aby jakkoliv umyl malinké části rohu oken. Stejně tak nic kvůli pozici trysky nepokropí horní část okna.
Robota pohání a k oknu přisává motor s příkonem 90W. Je relativně dost hlučný, 64 dB si všimnete, ale je to nutné, aby robot na okně dobře držel.
Ještě poznamenám, že pokud je robot někde na okně a nemůžete na něj dosáhnout ruku, v klidu jej zvolna přitáhnete pomocí kotvícího lana.
První spuštění
Zapojení všeho dohromady je snadné. Napájecí kabel má závitový zámek, aby se nastalo, že jej špatně zapojíte a dojde k přerušení napájení. S tím ale HOBOT počítá a před prvním použítim musíte nabít záložní baterii. Ta se postará o to, že v případě výpadku proudu vydrží robot přisátý na okně.
Kotouče s utěrkami mají zámkový systém, nejde je nasadit špatně. Správné nasazení potvrdí i hlasité cvaknutí plastů. Stejně tak naplnění nádržky nebo náročné. Objem je 24 ml, což podle výrobce stačí na mytí plochy 24 čtverečných metrů. Zde ovšem hodně záleží, jak je plocha špinavá, resp. kolikrát ji musí robot projet.
Ovládání
Kromě ručního spuštění má robot další dvě možnosti ovládání. První je fyzický ovladač. Nemá moc velký dosah, zhruba tři metry a potřebuje přímou viditelnost. Nabízí spuštění různých režimů:
- automatické umytí celého okna
- umytí okna zleva nebo zprava
- zdvojený režim alias udělej to samé dvakrát
K tomu přidává i tlačítka pro vypnutí a zapnutí postřiku, případně jeho ruční spuštění v místě, kde vidíte, že to okno potřebuje.
Pro chytré telefony výrobce udělal i aplikaci, která pracuje přes Bluetooth. Nenabízí ale nic víc, než virtuální verzi ovladače a notifikace. Ty přijdou, když si robot udělá pauzu, má nějaký problém nebo práci dokončil. Aplikace je ale otravně pomalá, při každém zapnutí párování docela trvá. Nevím, na jaké verzi BT si obě zařízení povídají, ale určitě by to mohlo být lepší. Notifikace o dokončení mi také vyskakovala opakovaně, to byl opruz, když jsem měl zapnutý zvuk.
Jedna věc mě docela zamrzela. Pokud dojde k výpadku proudu a pak jeho obnovení, robot si nepamatuje svůj program a musíte ho zapnou znovu. Proč, když má záložní baterii?
Jak to myje?
Pokud jste už s čímkoliv robotickým měli zkušenost, tak víte, že žádný stroj neudělá práci bez chybiček, a nejlepší úklid si uděláte sami. Platí to i u oken a Hobota 388. Rozhodně není určený na velké poctivé gruntování. Zaschlou špínu, muší kakance a podobné, s nimiž válčí každá hospodyňka, prostě pryč z okna nedostane.
Prach nebo zaschlé kapky deště ale vyřeší skvěle a pokud kolem okna jen tak projdete, rozhodně vypadá výrazně lépe, než předem. Myslím, že jeho místo je v pravidelné údržbě mezi velkým mytím oken. Tím prodlouží dobu, kdy okno nemusíte mýt vy sami.
Velkým problémem je pro Hobota vítr při mytí vnější části okna. Rozprašovací tryska má tak jemný rozstřik, že sice brání tomu, aby na okně zůstaly kapky, současně ale tekutina proti větru nemá šanci a větší část nebo klidně i celý je trysk odnese vítr pryč. Rozhodně by tomu pomohla lepší konstrukce trysky, která by měla mít větší přesah přes tělo robota a možná i horní kryt, který by kapalinu chránil před poryvy vzduchu.
Naopak velkou pochvalu si zaslouží navigace. Ať ho na okno dáte kamkoliv, spolehlivě ho projede celé. Nevadí mu ani vnitřní žaluzie, bere je prostě jako kraj okna. Přisání k oknu nevadila ani ochranná nálepka se siluetou ptáka.