Důvodů, proč nemáte lepší spánek, může být hodně. A stejně tak i tipů je jeho zlepšení. Já osobně jsem docela citlivý na hluk, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet špunty do uší. Chvíli jsem pátral a nakonec mě zlákala kampaň amerických Loop Earplugs. Toto jsou mé dojmy z jejich modelu Quiet.
Balení
Špunty dorazí v elegantní krabičce, která působí až sedativním dojmem. Asi má naznačit, že se blíží tichý klid. Moje sluchátka jsou v mintové barvě a tomu odpovídá i barva. Uvnitř je:
- malé pouzdro s poutkem
- sada tří tlumičů v různých rozměrech
- špunty s nasazenými tlumiči
Celkem tedy dostanete čtyři různé velikosti tlumičů. Osazená velikost je druhá největší. Ta úplně nejmenší mi přijde jako dětská.
Tady se hodí navíc zmínit, že na Loop Earplugs je doživotní záruka. Po koupit se stačí registrovat. Při defektu nebo jiném poškození se stačí ozvat na e-mail a dostanete peníze nebo náhradu. Tolik slib, jak je to v praxi zatím naštěstí nevím.
Vzhled a design
Dost se mi líbí pouzdro. Jeho západka hlasitě necvaká, což se večer počítá. Interní ergonomie je vychytaná, špunty zvládnu spolehlivě uložit i potmě, protože hezky zapadnou do vyznačených kolíbek. Díky nim nehrozí, že by špunty někam vypadly, i kdybych pouzdro nechal otevřené.
Design je organický, vládnou mu obliny. Tlumiče se sedí na těle na dvojitém závitu, díky čemuž nehrozí, že by vám zůstaly v uchu. Kroužek na uchycení má otvor právě tak velký, aby se vešel mezi dva prsty, jejichž bříška se v něm protnou.
A jak se dávají do ucha?
Stačí vzít za kroužek a zatlačit do ucha. Poté mírným točením najdete tu správnou pozici a hloubku. Já je ta správná? Poznáte to právě podle odhlučnení. Na poprvé doporučím vyzkoušet s nějakým výraznějším zvukem v okolí. Garantuji, že na to pravé nastavení pro vás brzy přijdete.
A takto vypadají nasazené v uchu. 👇
Jak fungují
Špunty nabízejí redukci zvuku až 26 dB (SNR). Zkratka SNR znamená signal-to-noise ratio, pro naše potřeby to zjednodušeně znamená, kolik “hlasitosti” oříznou z okolí. A hodnota 26 dB je poměrně vysoké číslo, pokud jej dáte do kontextu. Pro představu:
- Tiché “bzučení” ledničky se pohybuje kolem 50 dB.
- Fén na vlasy produkuje hluk v rozmezí 60-95 dB.
- Elektrický zubní kartáček vrčí obvykle mezi 50-60 dB.
- Myčka nádobí vytvářejí hluk v rozmezí 55-70 dB.
Jak vidíte, Loop Quiet dovedou z uvedených hlučností oříznout opravdu podstatnou část. Jak je to u mě v praxi?
Před plastové okno v noci často slyším psy sousedů. Většinou jedou velká sóla kolem osmé a pak mezi druhou a třetí ráno. S Loop Quiet o nich nevím vůbec.
Co se naopak mírně zesílí jsou vaše “interní zvuky”. Třeba dýchání. Nebo polknutí. Před usnutím nebo při spaní to rozhodně neruší. Naopak tlumící efekt je skvělý.
A co dopad budík? Běžně používám budík v mobilu, výjimečně Google Home v budíku od Lenova. I jejich hlasitost Loop Earplug výrazně oříznou. Takže jsem si nastavil vibrační budík na hodinkách. Pokud vstáváte společně s někým, není třeba se bát.
Zajímalo mě také subjektivní srovnání s ANC režimem u mých Pixel Buds Pro. Loop Quiet tlumí více, za což vděčí konstrukci. Těsnící část prostě v sobě nemá žádný otvor a ucho ucpe.
Kopie z Číny
Jako u většiny zajímavých nápadů, i zde čínské firmy nelení a produkt zkopírují. Schválně jsem jeden koupil pro porovnání.
Krabička je naprostý základ, když se někde náhodou otevře, špunty ztratíte. Konstrukčně jsou na tom podobně, ale západky držící tlumič na těle špuntu jsou menší. Časem bych se bál, jestli vám tlumič někdy nezůstane v uchu.
Hodnocení
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.