Sledování teploty a vlhkosti v různých místnostech může být užitečné. Zjistíte třeba, kdy je třeba vyvětrat. Poslední senzor od Merossu spolupracuje s Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistantem i SmartThings. Tady jsou naše dojmy.
Balení
Uvnitř poměrně větší krabičky – míněno s ohledem na velikost senzoru samotného – toho najdete vlastně docela dost. Maličký senzor doprovází komunikační jednotka, příslušný USB kabel a nabíječka s USB výstupem o výstupním proudu 1A. Posledním do party je špendlík, který slouží pro případný reset jednotky.
Instalace
Z obsahu balení je jasné, že tahle část chytré domácnosti potřebuje k provozu centrální jednotku. Počítejte tedy s tím, že musíte najít místo, kam samotný hub připojíte. U mě jsem jej schoval za router Smartbox,, kde jsem měl volný USB vstup. Jinak mu musíte najít vlastní zásuvku někde. Naštěstí díky velkému dosahu může být někde ukrytá.
I když je modul malý a relativně nenápadný, na kablík od zásuvky nikde koukat nechcete.
Párování je snadné, jakmile si pořídite účet a aplikaci Merossu. V ní následně zvolíte přidání nového zařízení a načtete kód. Hezky to ukazuje video níže. Hub se připojí k vaší wifi. Jde i propojit se všemi platformami pro chytrou domácnost, u mě Google Home.
Ovládání a aplikace
Aplikace Merossu nijak nevybočuje z už zaběhnutého standardu pro chytrou domácnost. V dlaždicovém rozložení vidíte jednotlivá zařízení. Po kliknutí se dostanete do detailu každého z nich.
U Merossu se mi líbí, že k každému zařízen jde přidat Poplach (Alert) i Notifikace, tak také následné automatizace přímo mezi dalšími Meross zařízeními.
V případě tohoto senzoru tak lze třeba nastavit, že pokud klesne teplota pod X stupňů, spustí zásuvka Merossu nějaké jiné zařízení. Tohle není běžný standard a Meross si tu zaslouží velkou pochvalu. I samotné rozhraní má dobře vyřešený interface a ovládání prvků, i když jsou třeba teplotní rozhraní příliš blízko u sebe.
Nemilé ovšem je, že nastavenou automatizaci už nejde upravit. Jen vypnout nebo zapnout.
Díky integraci do všech hlavních systémů chytré domácnosti lze připojená zařízení ovládat z nich. U senzoru v Google Home vidíte jeho informace rovnou na jeho dlaždici. Do aplikace Merossu tak vlastně kromě instalace nemusíte. I to je výhoda.
Nepovedlo se mi objevit, jak často se aktualizují informace ze senzoru. V aplikaci je po načtení vždy vidět poslední údaj a musím ručně udělat refresh.
Něco navíc
Celá horní část senzoru je pokrytá fotovoltaickým článkem, který má senzor dobíjet, pokud je někde na světle.
Co je Meross zač?
Meross vznikl v roce 2016 díky skupině odborníků ze společností jako Microsoft, Cisco, MediaTek a TP-Link. Nabízí zařízení kompatibilních s HomeKit a Google Home, včetně senzorů úniku vody, LED světel, vnitřních a venkovních zásuvek, detektorů kouře, čističek vzduchu, zvlhčovačů, otevíračů garážových vrat a mnoha dalších kategorií.
Hodnocení
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.
Ani wifi, ani Zigbee, tzn. uzavřený systém s dalšími prvky chytré domácnosti nekompatibilní! Aplikace, která pro zobrazení aktuální teploty potřebuje ruční zásah není dle mého názoru výborná, tím spíše, že neumožňuje editaci automatizací.
Ten hub se připojí k wifi. Komunikuje se všemi velkými platformami, jak jsem psal v úvodu. Automatizace nemá každá platforma, proto jim prozatím odpustím nemožnost editovat, to je jen SW úprava v budoucnu.
Teplotní sensor připojený USB kabelem je na nic. Jedine na baterie s možností ho umístit kdekoliv podle potřeby. A takových už jsou dneska desítky typů.
Senzor je bezdrátový. Jen centrální jednotka je nutná a ta má USB kabel.