Textový krk, nebo také tech neck, je moderní zdravotní problém spojený s častým používáním mobilních telefonů a tabletů. Při dlouhodobém sklánění hlavy nad obrazovkou vzniká nepřirozený tlak na krční páteř, který může vyvolat bolesti a další zdravotní komplikace. Pojďme si ukázat, jak tento problém řešit, a především mu předcházet.
Proč nás bolí krk z koukání do mobilu
Když skláníme hlavu nad telefon, vytváříme tím značný tlak na krční páteř. Svaly na jedné straně krku se protahují, zatímco na druhé se zkracují. Podobně se mění i délka svalů mezi hrudníkem a horní částí zad. Tyto svalové nerovnováhy mohou časem vést k chronickým bolestem. Navíc náš krk není stavěný na to, abychom se dlouho dívali dolů a aby dlouhé desítky minut nebo i déle nesl váhu těžké hlavy v náklonu.
Typické příznaky
Nejčastěji pocítíte ztuhlost a bolest krku, především při snaze o rozhýbání se po delším používání telefonu. Bolest se může soustředit do jednoho místa nebo se šířit do větší oblasti, obvykle do spodní části krku. Někdy vystřeluje až do ramen a paží. Časté jsou i bolesti hlavy kvůli napětí v oblasti pod týlem. Svaly v oblasti ramen bývají oslabené, s tendencí k “zamrznutí”. Spustit se může i pískání v uších, ale to až v pokročilejších stádiích.
Jednoduché triky, jak si ulevit
Základem prevence je správné držení telefonu. Zvedněte ho do úrovně očí, abyste nemuseli sklánět hlavu. Ale pozor, ruce byste si při delším čtení měli podepřit. Dělejte pravidelné přestávky – může vám s tím pomoci i speciální aplikace nebo budík. Důležité je také správné držení těla – zatáhněte bradu dozadu a ramena dolů, abyste udrželi tělo v neutrální pozici.
Cvičení je velká pomoc – tady jsou tipy
Pro úlevu od bolesti je důležité pravidelné cvičení a protahování. Zaměřte se na posilování hlubokých krčních svalů a protahování zkrácených svalů na krku. Osvědčené jsou jóga nebo pilates, které učí správnému vnímání těla a držení správného postoje. Pro konkrétní cviky se poraďte s fyzioterapeutem, který vám sestaví program na míru.
Tohle už chce návštěvu doktora
Když už se bolest krku stále vrací nebo ji doprovází silná bolest hlavy, horečka, nevolnost, nechtěný úbytek váhy, závratě či brnění šířící se do ruky, navštivte lékaře. Tyto příznaky mohou značit vážnější zdravotní problém, který vyžaduje odbornou péči. A nemusejí být nutně navázané na textový krk.
Rychlá pomoc při akutní bolesti?
Při akutní bolesti pomáhá pravidelný pohyb krku do stran a rotace. Úlevu přinášejí též studené nebo teplé obklady a masáže. V chronických případech může lékař doporučit systémovější kroky. Rychlou úlevu mohou přinést tejpovací pásky. Když je umístíte správně (resp. vám je druhá osoba umístí správně), pomohou ulevit od bolesti a předcházet nepohodlí.
Co říkají nejnovější výzkumy
Vědecké studie zatím jednoznačně neprokázaly přímou souvislost mezi používáním mobilních zařízení a bolestí v oblasti krku, horní části hrudníku a hlavy. Výzkum u dospělých ukázal, že úhel ohnutí krku při používání telefonu neměl jednoznačný vliv na četnost nebo intenzitu bolesti.
Zajímavé je ale zjištění, že dospívající, co byli aktivní v týmových sportech nebo ve vytrvalostních sportech, mají menší pravděpodobnost výskytu bolesti krku. Vše evidentně závisí na celkové kondici svalového aparátu a kostí. V příštích studiích by se tam mělo rozdělovat i podle fyzické kondice jejich účastníků.
Co si z toho zaznamenat?
Vnímat bychom z těchto výsledků měli především obrovský vliv fyzické kondice. Vliv na to, jak na vás budou účinkovat různé zlozvyky a negativní podněty, které u lidí s horší kondicí vyvolávají dost nepříjemné potíže. Čím lepší fyzička, tím menší celkový dopad.
Neléčený problém může napáchat škody
Jestliže problém neřešíme, může vést k předčasné artróze, degeneraci páteře a ke kompresi plotének. Objevit se mohou také závratě související s páteří, bolesti čelistního kloubu nebo snížená kapacita plic.
Dlouhodobé přetěžování může způsobit změny v nervovém systému a vést k poruchám pohybové koordinace. Co si pod tím představit? Vrávorání jako důsledek častého točení hlavy, nejistotu při pohybu v prostoru, značné omezení pohyblivosti ve starším věku, časté pády a nakonec i upoutání do křesla.
Jak vám pomůže fyzioterapeut
Rehabilitační program obvykle trvá několik měsíců. Začíná mobilizací měkkých tkání a kloubů, pokračuje aktivním i pasivním protahováním stažených svalů a končí posilováním a nácvikem správného držení těla. Účinné je i postupné zvyšování zátěže při cvičení a speciální techniky, co pomáhají obnovit svalovou rovnováhu.
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.