Aplikace HIWE oprašuje zašlou slávu internetového chatu

Internet se i v naší zemi pozvolna začíná rozšiřovat z akademické sféry do podniků a domácností. Vznikají první vyhledávací a zpravodajské portály. Počítače jsou vybaveny nejčastěji operačním systémem Windows 95, přičemž pro přenos dat je první volbou disketa s kapacitou 1,44 MB.

Současně také začíná éra masového komerčního rozšíření mobilních telefonů. Z běžné ceny 30 000 korun za kus se během pár let dostáváme na mnohem přijatelnějších 4-5 tisíc. Přístroje k telefonování, které sotva vměstnáme do tašky, na trhu nahrazují nové a nové modely velikosti a tvaru cihly či tatranky. Fenoménem internetové komunikace se mimo jiné stávají chaty, tedy virtuální pokec v reálném čase.

Pamatujete?

Zatímco čtenáři narození již v aktuálním miléniu nebo na jeho přelomu si patrně při čtení úvodních řádků pomysleli cosi o dávné historii, ne-li pravěku, těm dříve narozeným se naproti tomu jistě vybavila nejedna technická vzpomínka na druhou polovinu devadesátých let.

A právě tímto obdobím je inspirována mobilní aplikace HIWE, konkrétně již zmíněným klasickým internetovým chatem, jenž se v oné době těšil značné popularitě a oblíbenosti.

retro

Námětem pro vznik takto koncipované aplikace bylo spojení patnáct či dvacet let starého fenoménu s novými trendy, pokud jde o designovou a technickou stránkou věci.

Nabízí se otázka, proč se vracet v čase právě v případě komunikačních nástrojů, jejichž vývoj se vyznačuje tempem přímo ďábelským. A zrovna v době neustávajícího rozmachu sociálních sítí.

Vždyť třeba Facebook, bez kterého si mnozí příslušníci nastupující generace umí jen stěží představit život, je v naší kotlině záležitostí posledních šesti, sedmi let. Přitom nám přijde, jako kdyby tu byl odjakživa.

Má tedy smysl přenést se hluboko do doby předfacebookové?

To už je otázka pro Matěje Brůnu, který aplikaci představil. „Sociální sítě bezesporu do značné míry internet zválcovaly. Existují různé teorie a vize, co bude po nich. Jedno se však jeví poměrně zřetelně, a tím je narůstající únava a ztráta radosti z čisté virtuální interakce zapříčiněná honbou za co největším počtem lajků, sdílení a komentářů.

Zjednodušeně řečeno, přestáváme řešit, co a jak virtuálně sdělujeme či je nám sdělováno. Naopak v centru našeho zájmu je starost o to, kolika palci bude náš příspěvek či status ohodnocen.“

HIWE

 

V aplikaci HIWE tak záměrně chybí jakékoliv propojení se sociálními sítěmi, a to s cílem užít si internetový pokec v jeho původní podobě a pravém slova smyslu.

Pro koho?

Aplikace cílí zejména na dvě věkové skupiny. První z nich tvoří teenageři a obecně mladí lidé, kteří si již zlatou éru klasického chatování nemohou pamatovat.

Pro ně představuje HIWE zajímavou možnost, jak si virtuálně poklábosit ve stylu ´starých časů´ a přitom díky atraktivnímu designu v moderních kulisách.

U lidí ve věku kolem třiceti let, případně i starších, pak appka zahrává na notu nostalgie.

Matěj Brůna k tomu říká: „U teenagerů zaznamenáváme dynamický vývoj počtu uživatelů. Zároveň je však pro nás aktuálně velkou výzvou významněji zaujmout konceptem aplikace i jiné věkové skupiny.

Nemyslíme si totiž, že internetový chat by musel být nutně doménou výhradně náctiletých, ačkoliv tato skupina logicky tráví komunikací a zábavou na internetu nejvíce času

Jak HIWE funguje

Z uživatelského pohledu je princip fungování aplikace zcela jednoduchý a prakticky shodný s podstatou původního chatu konce 90. let minulého století. Stačí vstoupit do příslušné virtuální místnosti a nefalšovaný on-line pokec může začít. V aplikaci HIWE se jednotlivé místnosti říká „memo“, které je vždy uvedeno fotografií (případně obrázkem) a jeho názvem.

V souladu s hlavní myšlenkou konceptu aplikace, tedy užít si klasického chatu bez ovlivnění jakýmikoliv měřítky popularity či momentální módnosti, se tedy uživatel nedozví, v jakém memu to dnes nejvíce žije, kolik času v té či oné diskusi strávil konkrétní uživatel a podobně.

Rozhodujícím faktorem, zda uživatel do konkrétního mema napoprvé vstoupí či nikoliv, je tak téma jako takové spolu se schopností zaujmout ze strany jeho zakladatele, tedy originalitou a atraktivností titulní vizuální podoby mema a jeho názvu či popisu.

Na čem to spustíte

Ačkoliv je to pouze pár měsíců, kdy HIWE po verzi určené pro iOS přišel i s variantou pro Android, může se aplikace pochlubit zajímavými čísly. Počet registrovaných uživatelů nedávno přesáhl dvacet tisíc, kteří si vyměnili přes půl milionu zpráv, a to už předpokládá více než slušnou šanci najít si zde témata a kolegy-diskutéry, s nimiž nás bude virtuální komunikace bavit.

Ambice tvůrců aplikace však míří mnohem dále, a to i za hranice domácího trhu, přičemž i do budoucna chtějí dopřávat uživatelům atmosféru starého dobrého chatu v novém střihu zdarma.

Retro inspirace a náměty pocházející z dob minulých jsou jistě typičtější třeba pro oblečení, nábytek nebo hudbu, nicméně proč se nepokusit skrze moderní technickou platformu oživit i jeden z dřívějších fenoménů v oblasti počítačové komunikace“, uzavírá řečnickou otázkou Brůna.

Aplikace HIWE je ke stažení pro prakticky všechny běžné mobilní telefony a tablety pod následujícím odkazem: https://www.hiweapp.com/. Dočká se tak původní chat z doby popsané v úvodu článku svého druhého života, tentokrát prostřednictvím chytrých mobilů?

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo