Chytrá domácnost 2017: Co vše obstarají přístroje za nás?

9.1.2022

Vize „smart home“ hýbe světem domácích spotřebičů už zhruba od roku 2014. Technologie se vyvíjejí, cíl zůstává stejný – maximálně usnadnit domácí práce. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Ovládání na dálku? Dnes už běžný standard

Aplikace v chytrých telefonech a tabletech už umí ovládat na dálku kde co: třeba osvětlení, topení či klimatizaci. Není nad to přijet na chatu a nemuset klepat kosu, než se kotel rozžhaví. Stejně tak můžeme zahodit dálkové ovladače na TV, audio nebo garážová vrata – i to už obstarají telefony.

Dálkově řídit jdou už i kuchyňské a koupelnové spotřebiče. Například pračky a sušičky tak spustíte i z práce. Chytré aplikace toho umí ještě víc – třeba 6th Sense Live značky Whirlpool vás rovnou upozorní, když spotřebič potřebuje servis. Objevují se už i první varné desky a trouby ovládané na dálku. Stačí v mobilu najít recept a poslat jej sporáku, aby věděl, co přichystat k večeři. Teď už „jen“ vynalézt aplikaci, která sama naplní pračku a dojde nakoupit suroviny na vaření…

Nové téma č. 1: Konektivita přístrojů

Od dálkového ovládání zbývá jen krok k tomu, aby spotřebiče komunikovaly i mezi sebou. Brzy bude běžně pračka vysílat signál sušičce, jaký druh prádla právě ždímá. Ta si rovnou nastaví optimální program, a celý proces tak urychlí. Stejně tak funguje výše uvedený 6. smysl u odsavačů par – automaticky se zapne, když začneme vařit, a přizpůsobí svůj výkon množství par.

Jako velká výhoda budoucnosti se jeví schopnost přístrojů automaticky odeslat signál servisu o tom, co se porouchalo. Technik už k vám dorazí rovnou s potřebnou součástkou a vyhnete se nedorozuměním způsobeným amatérskou diagnostikou.

Zajímavé novinky z berlínského veletrhu IFA

Výstavní areál Messe Berlin každoročně hostí největší veletrh spotřební a bílé elektroniky IFA. Téma chytré domácnosti se skloňovalo snad na všech stáncích. Jednotliví výrobci se předháněli v prezentaci nových technologií a vypadá to, že tentokrát nezůstane jen u slibů. Většina nových spotřebičů se na našem trhu objeví už v průběhu roku 2017, jako třeba sušičky s wi-fi

Těšit se můžeme třeba na pokrokové termostaty, které poznají, jak daleko jsme od domova a podle toho upraví teplotu vzduchu. Zaujaly také ledničky s integrovaným dotykovým panelem. Můžete tu psát vzkazy rodině, uložit si nákupní seznam, pouštět hudbu nebo hned po ránu zjistit předpověď počasí.

A co bude dál?

Největším problémem současných „smart“ řešení je, že si každý výrobce jede sám na sebe. Představa domácnosti seskládaných z různých spotřebičů, které spolu budou komunikovat, zůstává ve sféře utopie. Vše tak nejspíš směřuje k centrálně řízené domácnosti. Z jednoho místa se bude ovládat vše od topení až po závlahu zahrady. Většina činností se zautomatizuje podle našich denních zvyklostí. Podobné platformy už vyvíjí Apple, Google i Amazon. A odkud takový systém nejlépe řídit? Zatím jsou to jen aplikace.

Sním třeba o tom, že moje lednička bude vědět, co právě ukrývá. Porovná chybějící položky s mým běžným nákupním lístkem, odešle objednávku do služby, která dováží potraviny a já pak dojdu jen ke dveřím. A místo trávení času v obchodním centru můžu dělat něco jiného.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Tags:

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo