Jak propojit tablet s televizí

Chytrá elektronika se již stala nedílnou součástí našich životů a skrze ní konzumujeme zábavu stejně jako informace, pracujeme i komunikujeme s přáteli a příbuznými. K tomu, abychom využili možností chytré elektroniky skutečně na maximum je však třeba, abychom mohli její jednotlivé typy propojovat a spojovat tak výhody vícero zařízení. Typickým příkladem je propojení tabletu s televizí. Otázka tedy zní: jak propojit tablet s televizí?

Proč propojit tablet s televizí?

Hlavním důvodem, proč si lidé pořizují tablet, je velikost jeho obrazovky. Oproti telefonu nabízí tablet přece jen větší komfort při sledování filmů, při čtení nebo hraní her. I přesto se ale stále nejedná o skutečně plnohodnotný zážitek. Samostatnou kapitolou je také prohlížení fotek na TV. A právě z těchto důvodů je vhodné – v případě, že je to v danou chvíli možné – propojení tabletu s TV.

Přenos obrazu displeje tabletu na velkou televizi umožní člověku vychutnat si filmy či hry v mnohem větším detailu. Stejně tak lze tímto způsobem některé činnosti usnadnit (typicky psaní delšího dokumentu). Pouhé zvětšení obrazu na displeji tabletu však není jediným důvodem pro propojování tabletu s televizí.

Tablet může sloužit také jako sofistikovaný dálkový ovladač, jehož prostřednictvím lze ovládat televizi, přepínat programy a řídit všechny její další funkce. Zbývá si tedy říct, jak toto spojení realizovat a jak na připojení televize.

Co znamená propojení tabletu a televize

Vynecháme-li nyní zmíněné využití tabletu coby ovladače, bude propojování tabletu s televizí znamenat přenos obrazu z displeje tabletu na obrazovku televize. Tento proces je často označovaný jako zrcadlení obrazovky na TV

U počítačů lze další zobrazovací zařízení typu monitoru nebo televizní obrazovky přidat v rámci rozšíření pracovní plochy. Něco takového je u tabletů (resp. u zařízení bez operačního systému Windows) vysoce nestandardní a stejně nestandardní by byly i zásahy nutné pro realizaci takového propojení. 

Obecně lze uvést, že existují dva základní způsoby, jak propojit tablet s TV. Jsou jimi propojení tabletu s TV pomocí kabelu anebo naopak propojení bezdrátové.

Propojení tabletu s televizí prostřednictvím kabelu

Propojení dvou zařízení kabelem je něco, čeho se v poslední době snažíme spíše zbavovat. Přesto má stále ale své nezpochybnitelné výhody a rozhodně se vyplatí podívat se na něj blížeji.

Propojení tabletu s dalším zobrazovacím zařízením prostřednictvím kabelů má klasické výhody všech kabelových propojení. Těmi jsou spolehlivost a stabilita datového přenosu. Zprovoznění takového propojení bývá také snazší, než u propojení bezdrátového. 

Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že kabel visící mezi tabletem a televizí je poněkud omezující a po bytě v takovém případě s tabletem chodit moci nebudete.

Spojení lze uskutečnit bez ohledu na to, zda se na straně televize nachází v současnosti nejběžnější konektor typu HDMI nebo starší VGA a DVI vstupy, vždy je to otázka volby vhodné kabeláže, případně redukčních prvků.

V případě, že tablet i televize disponují pro dnešní dobu standardními konektory, půjde o propojení tabletu s TV přes HDMI konektor. V takovém případě postačí jako propojovací prvek kabel, který je redukcí mezi microUSB resp. stále rozšířenějším USB-C a HDMI konektorem. Toto řešení se někdy označuje jako MHL neboli Mobile High Definition Link podle odborného technického termínu pro technologii propojení USB/HDMI a pokud máte tablet s USB vstupem, bude tento způsob pro vás možná první volba.

Depositphotos 45318945 L
HDMI konektor

Zvláště u starších tabletů byl poměrně běžný také port microHDMI. Pokud máte i vy tablet s HDMI konektorem, nemusíte si dělat starosti. I kabel microHDMI – HDMI je běžně k sehnání a připojení tabletu k TV je s ním v takovém případě otázkou okamžiku.

Pro tyto typy spojení platí, že je s nimi velmi snadné dosáhnout kýženého výsledku, je třeba pouze propojit tablet s HDMI výstupem, resp. tablet s microUSB konektorem s HDMI konektorem televize a na televizi v menu nastavit příslušný zdroj obrazu, tedy vstup signálu. 

Uživatel by neměl zapomenout na to, že tablet musí být v režimu na šířku. Výsledný obraz na televizi přitom vypadá lépe v případě zařízení s operačním systémem Android, která používají poměr stran 16:9, zatímco Apple má na svých tabletech poměr stran 4:3.

Prosazovat se začíná i nová technologie jako je tzv. SlimPort nebo DisplayPort. V takovém případě je třeba zakoupit si příslušný adaptér, který je microUSB konektorem připojen k tabletu, a díky HDMI konektoru je potom HDMI-HDMI kabelem připojen k televizi. Tento způsob propojení umožňuje dokonce i přenos 3D video obrazu.

U starších televizí je naopak někdy třeba zahrnout do způsobu propojení i další adaptér a redukci podle toho, jakým vstupem daný televizor disponuje.

Bezdrátový přenos obrazu

Propojení tabletu s moderní SMART televizí bezdrátovým způsobem je v dnešní době obvyklé, neboť nabízí uživateli významně vyšší pohodlí než spojení kabelové. Některé tablety (typicky např. nové modely značky Samsung) již navíc ani klasickými konektory nedisponují a bezdrátové propojení je jedinou možností jejich připojení k televizi.

V případě bezdrátového propojení mluvíme samozřejmě o propojení tabletu s TV přes Wi-Fi. Pokud má televize operační systém Android a spolu s tabletem se nachází ve stejné síti Wi-Fi, lze využít tzv. protokolu Cast od společnosti Google. Pokud se tedy jedná o chytrou televizi, problém jak připojit tablet s Androidem k TV je snadná záležitost. V nastavení tabletu zvolí uživatel možnost zrcadlení obrazovky Android a „poslat“ jí do televize.

U starších televizí lze absenci operačního systému Android nahradit díky zařízení Chromecast. V případě, že je takové zařízení k televizi připojeno, stačí opět na tabletu nastavit zrcadlení obrazovky a jako cílové zařízení zvolit příslušné zařízení Chromecast.

Depositphotos 164535698 L
Chromecast starší generace

Kromě originálního zařízení Chromecast existují i další podobná řešení, např. Miracast, stejně jako unikátní systémy, které si vytvářeli samotní výrobci televizí. Tyto systémy jsou ale dnes ve velkém nahrazovány výše zmíněnými systémy univerzálními. Existuje však jedna velká a významná výjimka, kterou představují zařízení Apple. 

Tip: LepšíTV: dojmy z IP televize po 6 měsících

Zatímco tablety s operačním systémem Android využívají zmíněný systém Cast, obdobný systém pro tablety s operačním systémem iOS umožňující obdobné propojení nese název AirPlay. Jeho použití musí umožňovat konkrétní chytrá televize.

Neoficiálně, prostřednictvím aplikací třetích stran, lze za účelem připojení televize k tabletu využít i zařízení Chromecast. I v případě AirPlay stačí na tabletu nastavit sdílení obrazovky s televizí prostřednictvím příslušné funkce systému.

Z výše uvedeného je zřejmé, že připojení TV přes Wi-Fi k tabletu, stejně jako připojení kabelové, nejsou ve standardních případech nikterak obtížné. S propojováním výrobci mobilních zařízení i televizí v dnešní době prakticky vždy počítají a uživateli tak tuto činnost maximálně usnadňují.

Je také rozhodně vhodné možnost připojení tabletu k TV využívat, neboť díky ní můžeme využívat funkce a možnosti tabletu na maximum. Vyřešit lze většinou i propojení nestandardní, v takových případech je ale třeba využít neoficiálních a uživatelsky náročnějších způsobů.

2 Komentáře
  1. Skvělý článek! Děkuji za tipy, jak propojit tablet s televizí. Už se těším, až vyzkouším bezdrátové připojení.

  2. Skvělý článek! Děkuji za tipy, jak snadno propojit tablet s televizí. Určitě vyzkouším některé z uvedených metod, obzvlášť ty bezdrátové.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo