Tipy na lepší prompty pro ChatGPT

16.5.2024

Lepší prompt znamená lepší výsledek. Máme pro vás ověřené tipy na lepší prompty, které vám hned napoprvé zajistí mnohem uspokojivější výsledky. Konstrukce promptu má svá pravidla. Ukážeme ta nejdůležitější. A nebojte se, zvládnete je!

1. Zasaďte prompt do kontextu

Použijte kontext, popište účel odpovědi, zmiňte důležité faktory.  Je rozdíl, když chcete naplánovat výlet v zimě nebo v létě, pro skupinu dospělých nebo pro rodinu s dětmi různého věku a zájmů.

2. Buďte konkrétní, upřesňujte

Čím konkrétnější je váš prompt, tím více odpovídající bude odpověď AI modelu. Otázka: „Jak upéct chleba?“ je příliš obecná. Specifikujte druh chleba, požadovanou velikost, druhy použité mouky, zda jde o pečení v domácí pekárně nebo bez ní, zda má obsahovat přidané suroviny, jako jsou semínka, oříšky, cibulka, škvarky aj. Napoprvé tak získáte více odpovídající informaci.

3. Pracujte s klíčovými slovy

Každá oblast má svá klíčová slova. Každá činnost má svoje klíčová slova. A jazykové modely je potřebují, aby lépe zacílily na skupinu dat, o kterou právě teď stojíte. Nejde o žádnou vědu. Například když chcete informace, co musíte obstarat, než se pustíte do podnikání, budou klíčovými slovy „zahájit podnikání“, „zákonné požadavky“ a samozřejmě i obor podnikání, do kterého se plánujete pustit.

4. Otázky klaďte v logické návaznosti

V rozhovoru s ChatGPT (nebo jinou AI) neskákejte z tématu do tématu. Zaměřte se na jedno téma a postupně upřesňujte, co vás konkrétně zajímá, doveďte jazykový model do cíle, o který jste stáli. Otázky klaďte tak, abyste tu následující měli založenu na otázce předchozí.

Když chcete změnit téma, zahajte nový chat. Nebo ukažte modelu návaznost tématu (kontextem).

5. Zapomeňte na květnatost v promptech

Byť je čeština květnatý jazyk se spoustou možností vyjadřování, do promptů to nepromítejte. Neokecávejte téma příliš komplikovaně. Právě naopak: jděte co nejpřímější cestou k věci. Samozřejmě: popište kontext a upřesněte zadání. Ale nesnažte se k němu dojít klikatou cestou.

6. Neptejte se jen na ANO nebo NE

Napište prompt tak, aby měl ChatGPT prostor pro obsáhlejší odpověď, než je ano/ne. S obsáhlejší odpovědí získáte lepší přehled o tématu, inspiraci pro další otázky, nebo prostě jen uspokojivější odpověď. Otázky proto začínejte slovy Co, Jak, Proč atp.

👉 Chcete AI začít používat? Podívejte se na přehled AI nástrojů v naší databázi.

7. Piště správně, bez gramatických chyb a překlepů

ChatGPT sice dokáže tolerovat některé chyby a stále „chápat“, co jste měli na mysli, i když byl ve slově překlep, ale jen do určité míry. Některé gramatické chyby navíc mění význam věty. Proto se soustřeďte na správnou češtinu (nebo angličtinu).

8. Specifikujte styl, v němž chcete získat odpověď

ChatGPT umí odpovídat v různých stylech, tónech jazyka, s využitím míry odbornosti slov podle cílové skupiny. Specifikujte, zda chcete odpověď neformální, či naopak úředním jazykem. Nebo jestli chcete, aby výsledek odpovídal slangu, kterým mluví mladá generace, či je text pro starší čtenáře. Zda je pro nadšence do astronomie, nebo je pro lidi, kteří o vesmíru slyšeli naposledy na základní škole.

9. Použijte příklady

Do promptů zakomponujte příklady. Buď z toho, co už jste vyzkoušeli (a nebylo dostatečné), nebo  co si představujete jako výsledek, co by se mohlo odpovědi objevit nebo na co například by se mohl ChatGPT zaměřit v básni, o kterou ho právě žádáte.

10. Prompt mírně upravte, když napoprvé nevyhověl

Jestli odpověď nevyhovuje, potřebujete ji „o fous“ nebo o hodně jinou, vraťte se k původnímu promptu, stiskněte tlačítko pro jeho úpravu a přepište v něm, co teď vidíte, že nebylo zadáno dostatečně přesně, resp. co chybělo. Když se odpovědi zvrtnou směrem, který nechcete, a z promptu nevyplývá, že se měl zvrtnout, zkuste zahájit nový chat. To někdy dost pomůže.

11. Úspěšné prompty si zapisujte do databáze, budou se hodit

Osvědčené prompty třeba je pak jen přeformulujete podle změny tématu. Ale základní konstrukce už bude osvědčená.

Efektivní konstrukce promptu

Pro dosažení co nejlepších výsledků použijte vzorec “[Kontext] + [Konkrétní informace] + [Záměr/Cíl] + [Formát odpovědi (je-li třeba)]“.

Obrázkové prompty? Tam na to můžete jít ještě jinak

Obrázkové prompty jsou samostatná kategorie. Zpočátku na ně můžete vyzrát jednoduchým napodobováním. Jak na to:

  1. Navštivte https://ideogram.ai/.
  2. V galerii obrázků si najděte obrázek ve stylu, který se vám líbí.
  3. Po rozkliknutí obrázku se ujistěte, že byl vytvořen modelem 1.0 a má štítek “Magic prompt”.
  4. Přesně teď vidíte, jak by měl vypadat i váš prompt (až na detaily, které pak upřesníte)
  5. Všimněte si, co dělá tento prompt dobrým:
    a) podrobný popis – čím více informací uvedete, tím lépe AI pochopí, co chcete vidět
    b) popis stylu a úhlu pohledu – určete styl a perspektivu požadovaného obrázku.
  6. Začněte zkopírováním existujícího promptu a úpravou jeho objektu.

Ideogram se stal skvělým učitelem. Navíc zdarma

Ideogram je zatím ještě zdarma. S novým modelem 1.0 a s funkcí Magic Prompt přibližuje kvalitní generování obrázků každému uživateli. I těm, kteří se s AI zatím příliš nesetkali.

S funkcí Magic Prompt totiž Ideogram automaticky přidá k vašemu jednoduchému zadání spoustu parametrů, čímž dosáhne pokročilých výsledků. Prompt se dá samozřejmě pak i zkopírovat a využít v jakémkoliv dalším generátoru.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo