Protože patřím mezi dělníky internetu, pořád hledám, jak ochránit svoje zdraví ničené sezením u počítače. Většinou tedy až s křížkem po funuse, jako když jsem objevil ergonomické myši po třítýdenní neschopnosti ohnout ruku v zápěstí. Dobré sezení a zdravou myš už mám, co ale zkusit v práci jen nesedět? Tak přišel na řadu polohovací stůl. Už jsme spolu pár měsíců, pojďte zjistit, k čemu to je.
Polohovací stoly dělá dnes už hodně značek. Moje volba je Liftor. Se značkou už mám zkušenosti, dlouho sedím a psal jsem i recenzi na jejich ergonomickou židli Active.
Moje konfigurace:
- Liftor Rise v bílé
- Stolová deska 1800 x 800 x 36 mm, Bílý dekor
- Liftor Arm DA04, držák na 2 monitory bílý
- Liftor Patron, držák PC černý
- Liftor Rail, organizér pod stolovou desku bílý
Balení
Stůl je macek. Dorazil ve dvou krabicích. Desku v pohodě unesete, v druhém balení je ale komplet konstrukce s motorem a tohle balení má skoro 37 kilo. Buď máte dost svalů a pevná záda, nebo se raději s někým domluvte. Ostatně parťák se hodí i ke konci montáže na manipulaci se stolem.
Uvnitř je vše standardně zabalené a označené, žádná divočina, jako se vám občas stane u levnějšího nábytku z Polska. Líbí se mi písmeny označené pytlíky se šrouby, sem tam tohle u jiných produktů musíte odhadovat do oka.
Pro tip. Zpětně vidím, že jsem si měl rovnou vzít i kolečka, které se ke stolu dají koupit. Po smontování a osazení monitory už se stolem nejspíš nedokážete hnout.
Montáž
Jak jsem zmínil, většinu montáže zvládnete v jednom. Minimálně na otočení desky po namontování k nosné konstrukci je ale lepší být ve dvou. Určitě to jde otočit i v jednom, pokud máte dostatek místa. Moje pracovna je bohužel menší.
Všechno potřebné k montáži je uvnitř, svůj musíte mít jen šroubovák, nejlépe v aku verzi.
Návod byl v pohodě a celé mi to zabralo asi hodinu. Vy to určitě zvládnete rychleji, já se živím počítačem a má to svůj dobrý důvod:)
Za jedinou náročnější část bych označil měření, kam navrtat konzole k desce. To souvisí s roztažením středové části konzole podle toho, jak velkou máte pracovní desku.
Vzhled a design
U Liftoru máte na výběr ze tří barev podnože a 14 barev. Já vzal vše v bílé. Výjimkou má držák na počítačovou bednu, tu mám černou, a tak je držák taky černý.
Deska samotná (1800 x 800 mm) má na povrchu lamino se zkosenými hranami. Tento povrch se snadno udržuje, kolečka od hrníčků snadno utřete. Můžete samozřejmě mít i poctivé dřevo a rozměry na míru. Mně se dřevo nehodilo. Dost oceňuji možnost mít až 800 mm šířky, to je velké množství prostoru, který navíc díky držáku monitorů je z většiny opravdu volný.
Kovová konstrukce je masivní, taky u verze Rise unese až 150 kilo. Má jen jeden motor, koupit můžete i podnože se dvěma motory, ale jediný důvod je, že ušetříte pár sekund při změně polohy. To mi přijde zbytečné. Rychlost zmíněného motoru je 2 cm za sekundu.
Kabeláž s dokoupeným dílem (Rail) ukryjete přímo pod desku a tím udržíte okolí stolu vizuálně čisté.
Líbí se mi, jak mírně zaoblené nohy splývají s podlahou.
Přímo od Liftoru jsem si koupil i držák na mou dvojici 23″ monitorů. Jde o bytelné dvojrameno s VESA uchycením displeje. Každé rameno unese 9 kilo a maximální velikost displeje je 32″.
Ovládání
U modelu Rise slouží k ovládání modul s LED displejem. Nabízí paměť na 4 pozice. Spodní dvě jsou označené všeříkajícími piktogramy (stojím, sedím), horní dvě pak čísly pro vlastní výšky.
Vlevo jsou tři dotykové plošky pro posun nahoru a dolů a uložení do paměti. Místo uprostřed ukazuje výšku s přesností na milimetr. Při montáži je na vás, kam si modul umístíte. Nižší řady stolů od Liftoru takový modul nemají, nastavení si musíte pamatovat a navolit vždy sami.
A co moje záda?
Musím říct, že prvních pár stání byla šichta. Zádové svaly na tento typ zátěže evidentně nemám zvyklé, a tak dost bolely a cítil jsem až úponky v hlavě. Časem si to sedlo.
Přiznám se, že mám ale problém si na vstání vzpomenout. Často se do něčeho pracovního ponořím a je půl dne pryč. Zkouším to řešit šikanou ze strany chytrých hodinek.
Hodnocení
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.