
Vyzkoušeli jsme elektrické mopy s integrovaným vysavačem, v tyčovém provedení 2v1. Určené k úklidu tvrdých povrchů. Jeden model „hloupý“, bez wifi a s nižším výkonem (iFloor Breeze). Druhý model „chytrý“, s wifi, s aplikací, s vyšším výkonem i bohatším příslušenstvím (Tineco Floor One S3 Extreme). Jak se s nimi pracuje, nakolik zastanou obě své role (vysavač a mop v jednom) a jaká je jejich údržba? Která z obou variant se víc vyplatí, vzhledem k jejich ceně a možnostem využití?
- Tineco iFloor Breeze
- Balení
- Design a konstrukce
- Výkon a výdrž, nabíjení
- Ovládání
- Údržba
- Další postřehy z používání
- Hodnocení Tineco iFloor Breeze
- Tineco Floor One S3 Extreme
- Balení
- Design a konstrukce
- Displej
- Výkon a výdrž, nabíjení
- Jedno video za tisíc slov…
- Ovládání
- Údržba
- Další postřehy z používání
- Hodnocení Tineco Floor One S3 Extreme
- Porovnání Tineco iFloor Breeze vs. Tineco Floor One S3 Extreme
- Třetí efekt (vedle mopu a vysavače): rozhýbe vás
- Neodolám poznámce o kobercích
Tineco iFloor Breeze
Nejprve se podíváme na , ten obyčejnější z obou modelů.
Balení
Velká pevná krabice, a v ní, v pevných papírových výliscích, bezpečně uchycené komponenty vysavače. Tyč je odnímatelná, a tak se dá vysavač zabalit do stále ještě přijatelné velikosti, aby ho šlo přepravit i v menším autě, kdybyste ho potřebovali kamkoliv převézt. Spolu se základním tělem vysavače v balení najdete ještě i:
- 1× čistící válec (ve vysavači)
- dokovací stanici (podstavec pod vysavač, na kterém je i prostor pro odložení válce tak, aby vyschnul a nezaváněl
- čisticí emulzi
- nabíjecí adaptér.
Design a konstrukce
Jde o tyčový vysavač, ale s rozšířením o mopový válec a nádobky na vodu čistou a špinavou. Anebo o mop, s rozšířením o docela výkonný vysavač. Do nádobky na špinavou vodu se soustředí i vysátá a nerozpustná špína. Nádobka na špinavou vodu je vybavená sítkem, filtrem a plovákem. Do nádobky na čistou vodu můžete nalít vodu teplou (až 60 stupňů) a přidat nepěnící čistič (součást balení, s možností dokoupit další).
Ovládání vysavače umístil výrobce na tyč: pohodlně u rukojeti. Vysavač má i kloub, díky čemuž jej můžete naklánět podle potřeby, ale také bezpečně odstavit, kdekoliv v prostoru, aniž byste riskovali, že spadne a rozbije se. Postavení do napřímené polohy se vysavač také deaktivuje.
Když čistič stojí, dosahuje mi ke spodnímu okraji hrudníku (mám něco málo nad 170 cm). Velikostní parametry čističe udané výrobcem jsou následující:
- rozměry (d x š x v): 286 × 276 × 1100 mm
- hmotnost (bez vody): 5,6 kg
- hmotnost (s napuštěnou vodou k vytírání): 6,2 kg.
Čistič se dá snadno chytit, zvednout a přenést do jiného patra nebo přenést přes vysoký práh. Malé dítě si s ním neporadí, dospělý a odrostlé děti ale ano.
Poznámka: Pro drobnější ženy může být fyzicky náročnější „krotit“ vysavač. Díky otočnému válci na vytírání má totiž „vlastní pohon“, a někdy chce cestovat rychleji, než by vám bylo milé. Navíc celou dobu držíte váhu motoru a vody v obou nádobkách. Ta na čistou vodu je už poměrně vysoko, to ve výsledku generuje tíhu pro dlouhodobější manipulaci, navíc když přitom ještě musíte „pracanta“ brzdit. Na druhou stranu ale s úklidem nezdržuje, nebrzdí vás. Úspora času při jednorázovém velkém úklidu podlah v celém bytě (v porovnání s postupem vysát a pak vytřít) je ohromná.
Výkon a výdrž, nabíjení
Tineco iFloor Breeze se nabíjí přímo ze zásuvky (nikoliv přes dokovací stanici, ta je opravdu jen „odkládacím tácem“). Baterie nabídne kapacitu 4 000 mAh, s čímž vydrží vysávat do 20 minut. Během vysávání se nemění výkon, ale dá se připustit víc vody, abyste případně zatočili s něčím zaschlejším, nebo s větším množstvím „patlavého“ čehokoliv, co právě vysáváte. Dvacetiminutová výdrž je standard, většinou jsem se na ni během úklidů dostala. Do plna se baterie dobije asi po 4 hodinách.
Sací výkon dosahuje na 12 AW. Ten bez problémů nasaje drobky, ale i tekutinu, klidně kaši nebo něco mazlavějšího, jako je vaječný bílek či mastná skvrna. Horší je to s chuchvalci prachu a s vlasy. A ještě horší pak s vlasy, na nichž jsou nachytané chuchvalce prachu. (A co si budeme povídat, to je ta nejběžnější špína v každé domácnosti).
Proč je to s prachem a s vlasy horší? Voda je totiž přilepí na podlahu, a to poměrně těsně, takže napoprvé se všechny vysát a vytřít nedají. Na místa, kde ležely chuchvalce a vlasy, se musíte vrátit, projet je alespoň dvakrát, raději pomalu. A u toho se dost „nabrzdíte“.
Ale má to svou výhodu: místa, která takto vyčistíte, jsou vyčištěna do hloubky, takže když nezapomenete žádné chuchvalce pod sedačkou nebo pod skříňkami (na ty potřebujete normální vysavač), jen tak brzy se vám nové závěje tvořit nezačnou. Ve výsledku dosáhnete delších intervalů mezi nutným úklidem (když se vám tedy mezitím něco nevysype a nevyleje).
Ovládání
Floor Breeze v sobě kombinuje funkce vysavače a mopu, takže s ním zvládnete vysát i vytřít všechny typy tvrdých podlah – dlaždice, dřevěné podlahy a plovoucí podlahy. Ovládání je snadné: vystačíte si se dvěma tlačítky. Jedním vysavač zapnete, druhým ovládáte následné samočištění.
Vysavač se dá zapnout, jen pokud jej trochu sklopíte do pracovní polohy. Jakmile jej zase napřímíte, aby dokázal samostatně stát i v prostoru, sám se vypne.
Po skončení úklidu si necháte vyčistit mopový válec, to zvládne vysavač sám. V balení je k tomu i čisticí emulze, která propláchne dotčené vnitřnosti vysavače od mastnoty a případných usazenin. No, a pak už je to na vás – viz údržba.
Trochu problém jsem měla s nasazováním nádobky na čistou vodu zpět do vysavače. Nádobka neseděla úplně přesně, a tak se muselo víc zatlačit, abych překonala zástrčku, která pak nádobku drží na správném místě (u modelu Tineco Floor One S3 Extreme se mi to nestalo, přestože je konstrukčně v podstatě totožný). Nádobka na špinavou vodu se zasouvá zpět na své místo lehce.
Údržba
U vysavače s mopem v jednom těle se předem musíte smířit s tím, že co vysajete a vytřete, s tím se znovu potkáte ve sběrné nádobce. A zatímco u klasického vysavače jen jednou za čas vyhodíte sáček, nebo u toho bezsáčkového vysypete nádobku a vyprášíte filtr, tady to tak snadné není. Zejména, když máte v domácnosti někoho s dlouhými vlasy, případně chlupaté zvířátko.
Chuchvalce špíny totiž zůstávají trčet u vstupu do nádobky na špinavou vodu a špínu, a taky za kartáčem, v hlavici přístroje. V nádobce je to tak schválně, dál je nepustí sítko. Jenže ve výsledku pak nelze špínu jen vylít, ale napřed ji musíte rukama vyndat, a pak teprve vylít nádobku (použitá voda je jinde než ostatní špína). Vůbec si neumím představit, jak by to bylo se střepy, pokud bych potřebovala vysát zbytky po rozbité skleněné věci (po té, co vysbírám viditelné střepy).
Po každém použití se musí vysavač nechat projít samočisticím cyklem, který si čistič zvládne provést sám. Stačí zmáčknout tlačítko. Po každém náročnějším využití (více špíny nebo už opakované použití) musíte přístroj kompletně rozebrat, dočistit mopový válec, vypláchnout nádobku na špínu, vyndat filtr. A nechat vše vyschnout.
To komplikuje použití na „nehody“ v domácnosti, když chcete rychle vyřešit něco vysypaného nebo rozlitého na zemi. „Hloupý“ Floor Breeze sice chvilku snese, aby zůstal stát i po náročnějším použití, ale jeho chytrá varianta Floor One S3 Extreme je „kecací“ – a komanduje vás, abyste se o vysavač po použití postarali (viz níže v pokračování recenze). Takže: nehody vyřešit ručně hned, ke konci dne pak v klídku vysát a vytřít celou podlahu dočista do čista.
Jakmile jsou na podlaze chuchvalce prachu a vlasy, ani samočištění je z válce nedostane. Takže výrobce sice udává, že válec po samočištění jen vyndáte a necháte uschnout, ale taková pohádka to (v domácnosti s dlouhými vlasy) není. Vždycky tu bude zbytková špína, kterou musíte ručně odstranit (ale z běžného mopu ji sundáváte také, o tom žádná).
Další postřehy z používání
Postřehů je v textu už několik, ale něco přece jen ještě přidám.
Není to plnohodnotný vysavač (a výrobce to ani netvrdí)
Tineco iFloor Breeze určitě není plnohodnotná náhrada vysavače. Stejně, jako když máte vysavač robotický nebo tyčový, sem tam je potřeba použít i ten běžný, s různými nástavci. Tyčový vysavač s mopem je totiž poměrně mohutný, takže se nedostane pod nábytek, do menších prostor mezi nábytkem, do škvír a ani do rohů. Vysávat s ním nelze ani koberce.
Berte jej jako lepší mop, s nímž netřeba nejprve vysát, a pak teprve vytřít. Vše zvládnete v jednom procesu. Navíc mop, který si poradí i s větším množstvím tekutých, kašovitých „nehod“ na podlaze. A díky elektrickému pohonu vytírá do hloubky: mopem takto intenzivního vytření nikdy nedosáhnete.
Vývod vzduchu mohl být výš…
Co mě trochu zklamalo, je vývod nasátého vzduchu z vysavače. Je natolik nízko nad podlahou, že vyfukovaný vzduch odfoukává lehčí špínu pryč, před mop. Takže ji zafoukne do rohu nebo pod nábytek, odkud ji už ale nelze tímto přístrojem dostat. Týká se to hlavně už zmíněných potížistů: chuchvalců prachu nabaleného na vlasech.
Když je hlava (moje) zapomnětlivá…
Chybí mi indikátor filtru. Vysvětlím: při čištění nádobky na použitou vodu se nejprve musí filtr vyndat a vyčistit za sucha. No, a tak se někdy stane, že ho před dalším použitím zapomenete vrátit. Co z toho pak je? Potopa. Filtr umocňuje sací výkon, a ten směřuje použitou vodu na správné místo. Když filtr chybí, voda jen vytéká na podlahu, ale do sběrné nádobky se nedostane. Viz foto.
Chcete do úklidu zapojit děti?
Menší dítě si s čističem neporadí, na to je přístroj příliš silný. Konstruovaný je pro použití dospělými uživateli, nebo již odrostlejšími dětmi.
Hodnocení Tineco iFloor Breeze
Tineco iFloor Breeze je elektrickým mopem, který nepotřebuje, abyste před jeho použitím nejprve povysávali, protože tyčový vysavač je jeho součástí. A poradí si i s větším množstvím špíny na zemi, včetně čehokoliv, co vylijete, dokonce i když to bude v mazlavější konzistenci, či mastné. Nečekejte však plnohodnotnou náhradu vysavače. Spíš extra účinný mop s pomocným vysáváním. Nádobky na vodu snesou i vyšší teplotu. A k přístroji dostanete čisticí emulzi, která z vnitřních částí přístroje odstraní usazeniny i případnou mastnotu. Velká časová úspora pro celoplošné úklidy podlah v bytě.
A nyní dražší a vybavenější kolega.
Tineco Floor One S3 Extreme
Jde o model v podstatě identický, alespoň co se designu a konstrukce týká. Nabídne vyšší sací výkon, delší výdrž na jedno nabití a „chytré“ provedení, s barevným displejem, s hlasovým asistentem, s wifi a s možností využití mobilní aplikace. Plus s indikátory zašpinění podlahy, s jejichž pomocí stroj automaticky mění úroveň výkonu. Nechybí ani kontrola stavu samotného přístroje.
Balení
Stejné jako u Tineco iFloor Breeze, ale s více příslušenstvím. Zde na vás z krabice vykoukne vedle elektrického mopu ještě i:
- 3× čistící válec (jeden v přístroji, dva navíc)
- čistící nástavec
- dokovací stanice
- HEPA filtr
- čistící emulze
- nabíjecí adaptér.
Design a konstrukce
Stejné jako u Tineco iFloor Breeze, jen jiném barevném provedení. Navíc je tu jen jedno tlačítko v madle, displej a zezadu tlačítko pro wifi a hlasovou asistenci. Vyšší výkon a víc techniky znamenají i vyšší hmotnost: zde o 0,6 Kg. Takže bez vody váží elektrický mop s vysavačem 6,2 kg, s naplněnou nádobkou na vodu pak 6,8 kg.
Dokovací stanice je pokročilejší, přístroj se nabíjí v ní. Zde už nejde jen o odkládací stojánek. Jinými slovy: do zásuvky zapojíte stanici, nikoliv samotný přístroj. I zde lze využít stanici jako odkládací tác na příslušenství, které má „za úkol“ vyschnout. Držáčků na příslušenství je tu víc.
Displej
Barevný a dobře viditelný displej a mnoha údaji na jedné ploše, které se dynamicky mění podle toho, jak se vyvíjí situace. Vedle procenta nabití baterie tu najdete i dynamický ukazatel výkonu. Tineco Floor One S3 Extreme mění sací výkon podle toho, jak velkou špínu vysáv a vytírá.
Na displeji vás o tom průběžně informuje. Vy tak poznáte, kdy už je daný úsek podlahy čistý (při přejíždění po něm zůstane displej jen modrý, nezčervená)
Další informace, které z displeje vyčtete, jsou případná varování o: zablokování kartáče (či jeho špatném nasazení) a o nedostatku vody v nádržce na čistou vodu, o už velkém množství vody v nádržce na tu špinavou. Nebo jestli už je potřeba zapnout samočištění. Vedle displeje vás o spoustě věcí informuje i hlasový asistent. Dokonce i o těch, které se čistič teprve chystá udělat.
Výkon a výdrž, nabíjení
Kapacita baterie je stejná, ale výdrž o mnoho delší: až o polovinu. Dostat se dá i na 30minutový nepřetržitý úklid. Výkon sání je vyšší: zde výrobce uvádí 30 AW. Díky tomu si s prachem a vlasy, celkově s chuchvalci, poradí o dost lépe. Sice i tady musíte plochu přejet víc než jednou, ale po druhém přejetí už je většinou hotovo. U Tineco iFloor Breeze jsem se musela vracet vícekrát.
Jedno video za tisíc slov…
Přišel čas na video z reálného života. Naše akvárium asi vyčuchalo, že máme doma čistič na recenzi, a tak mi dalo příležitost ho otestovat v reálném bo*rdelu. A začalo protíkat. Teda, filtrace začala protíkat.
Do skříňky, pod skříňku, pod druhou skříňku, které jsou obě fakt těžké, takže je běžně vůbec neodstavuju. Voda si našla cestičku napříč místností až pod stůl (kde ale mám gumovou podložku, pod kterou to nebylo vůbec znát). Zkrátka: pár dní trvalo, než se na to přišlo, tak voda jednak odbarvila načervenalou skříňku, jednak vyplavila letité nánosy prachu.
Nedalo se nic dělat, musela nastoupit hrubá síla, velké akvárium i s oběma skříňkami odstavit, a nechat čistič Tineco Floor One S3 Extreme, aby ukázal, co umí. Průběh je ve videu, výsledek na fotkách.
Jak to dopadlo?
Ovládání
Velmi podobné jako u Tineco iFloor Breeze, ale s několika ulehčujícími prvky navíc. Plus je tu na výběr ze tří úklidových módů (a proto i jedno tlačítko navíc). Základ zůstává: zapnout, rozjet, vypnout, případně odstavit v prostoru do polohy, v níž se přístroj sám vypne. Vše ostatní už je ale jinak.
Na první pohled je největším rozdílem displej a tlačítko navíc. Displej je jen informativní, k ovládání se nepoužívá, ale na základě informací z něj můžete ovládání měnit. Co na displeji vidíte, už jsem popsala.
Tlačítko navíc, v podobě plošně uspořádaných teček různé velikosti, mění módy fungování Tineco Floor One S3 Extreme. Ty jsou tři:
- automatický – přizpůsobuje činnost stavu zašpinění podlahy
- maximální – pouze maximální výkon, bez ohledu na stav špíny na podlaze
- jen sání, bez vstřikování vody – když chcete podlahu jen vysušit.
Dalším prvkem navíc je hlasový asistent, který uživatele poměrně často a vydatně komanduje. Až mi to někdy „lezlo krkem“. Hlavně když jsem neměla v plánu čekat na samočištění, ale Tineco Floor One S3 Extreme, resp, jeho asistent, si ho tvrdohlavě vyžadoval. Na druhou stranu byla hlasová asistence fajn, že mě nakopla do zadku, abych nezapomněla
Pro fajnšmekry je tu mobilní aplikace Tineco, která umožňuje sledovat stav vysavače, ovládat ho na dálku, čerpat moudra ohledně správného používání přístroje, plus provádět údržbu. Propojuje se přes wifi, nikoliv bluetooth, takže nejste vázaní vzdáleností.
Údržba
Stran údržby je situace stejná jako u Tineco iFloor Breeze. Jen s hlasovou asistencí navíc. Samočištění je o něco účinnější, což zajišťuje právě vyšší sací výkon. Navíc je přibalen čisticí kartáč na vyčištění papírového HEPA filtru. Jinak než s kartáčkem se mezi varhánky filtru nedostanete.
Díky dvěma válcům v balení netřeba čekat, až ten, který jste právě vyčistili, vyschne. To usnadňuje náročnější úklidy, kdy máte buď velkou plochu k ošetření, nebo jste někde vylili něco na podlahu, a potřebujete zároveň i hloubkový úklid větší plochy. I zde je v balení čisticí emulze k dostatečné údržbě vnitřních částí vysavače, ale v tomto případě už v mnohem menší nádobce.
Po samočištění:
Další postřehy z používání
Ukecaná asistentka
Práce s Tineco Floor One S3 Extreme je někdy docela veselá, především díky asistentovi. Vykecá se. Informuje totiž o kdečem, i když jen v angličtině. Pro ty, koho by asistent iritovat, tu je dobrá zpráva: dá se vypnout (na zadní straně čističe nebo v aplikaci).
Indikace znečištění podlahy
Zajímavá je indikace znečištění podlahy, respektive její vizualizace. Ukazuje, která místa v domácnosti trpí nejvíc. Nejsou to jen exponovaná místa, kde se častěji prochází, případně kuchyňská podlaha. Ale i okrajové části, hlavně okolo nábytku, pokud není na vyšších nožkách. No a na toaletě, když je v domácnosti i pánské osazenstvo…
Aplikace Tineco
Odlišné postřehy tu mám i díky propojení přístroje s aplikací. Ta se dá využít ke sledování stavu nabití, což jsem dělala asi nejčastěji. Při použití čističe ale jen dubluje ovládací tlačítka na přístroji a informační displej, žádnou extra funkci navíc, pro niž bych se do aplikace vracela, jsem nenašla.
Ale pozor, najít by se ta funkce vlastně dala: aplikace eviduje čas, po který se přístroj aktivně používá. Takže třeba když odjedete a dáte v domácnosti úkol, aby vyčistili podlahu, než se vrátíte, můžete se přesvědčit, zda přístroj opravdu vzali do rukou a doma s ním „pojezdili“. Vracet domů se budete vybaveni nejen informací, zda úkol splnili, ale i jak dobře: kolik času mu věnovali.
Indikace znečištění přístroje
Využít by se dala indikace znečištění přístroje, pokud byste jej používali dnes a denně, ale chtěli jej čistit jen občas. Rozumějte: kdybyste spoléhali na automatické samočištění, přičemž manuální čištění by přišlo na řadu jen jednou za několik použití čističe. Představit si to umím u lehce znečištěných podlah, z nichž stíráte jen prach, případně písek.
Ani s tímto modelem si menší dítě fyzicky neporadí. Je zamýšlen pro používání dospělými uživateli, či už odrostlými dětmi.
Hodnocení Tineco Floor One S3 Extreme
Tineco Floor One S3 Extreme je výkonným čističem podlah, s dostatečnou výdrží baterie a s bonusem v podobě asistenta, s automaticky se přizpůsobujícím výkonem podle závažnosti znečištění a s přehlednou aplikací. Je trochu robustnější, takže se s ním nedostanete pod každý nábytek. A ani k okraji (ke stěně, do rohu). Spolehlivě nasaje a vytře i větší množství čehokoliv, co neplánovaně přistálo na pevné podlaze. Včetně tekutin, omáček, kaší, i třeba mastného výpeku. Vybaven je čisticím přípravkem s minimální pěnivostí, HEPA filtrem a kvalitními čisticími kartáči. Při celoplošném úklidu uspoří spousty času.
Porovnání Tineco iFloor Breeze vs. Tineco Floor One S3 Extreme
Své zákazníky si najdou oba modely. O něco méně výkonný Tineco iFloor Breeze, který je bez asistenta a bez displeje, se hodí do domácností, kde se požaduje běžný úklid. Úklid stejný po celé ploše pevných podlah. Kde nepotřebují, aby čistič měnil intenzitu, případně aby mokrou podlahu jen vysušil (protože není citlivá na déletrvající vlhko). Zkrátka na „obyčejnější využití“.
Kde ale budou stát o sofistikovanější a výkonnější čistič podlah s integrovaným vysavačem, navíc s HEPA filtrem, bude lépe si připlatit za Tineco Floor One S3 Extreme. Přizpůsobí výkon stavu podlahy, oznamuje, jak pracuje, provádí uživatele procesem vyčištění a umí i jen vysoušet vytřené (či jinak mokré) partie. Vydrží déle na jedno nabití.
Třetí efekt (vedle mopu a vysavače): rozhýbe vás
U obou Tineco čističů podlah počítejte s trochu těžším přístrojem, kde váhu motoru i obou nádobek s vodou celou dobu opíráte o ruce. A kterého často musíte brzdit, protože vpřed se posouvá dost rychle, bez ohledu na to, zda před ním je či není překážka. To je daň za důkladné čištění rotačním čisticím válcem, který se otáčí svižně, a podlahu tak setře značnou plochou textilu (vytvořenou rychlou rotací válců). Na druhou stranu: fajn posilovna na ruce i záda. Takže vedle mopu a vysavače máte ještě přístroj, který vás trochu rozhýbe.
Neodolám poznámce o kobercích
Perlička navíc: Zjistila jsem, že oba stroje zvládnou obsloužit i koberec s velmi krátkým vlasem a koberec se středně dlouhým, ale hustým a pevným vlasem. Samozřejmě, že zůstanou trochu mokré, ale toho prachu, co z nich kartáč dostal!!
Pozor: netvrdím, že jde o čistič na koberce! Výrobce hovoří jen o pevných podlahách! A já jen říkám, že jsem je na koberce zkusila. Koberec s velmi hustým a pevným vlasem a koberec s extra krátkým vlasem. Rychlé přejetí, žádné dlouhé „masírování“.