Ronda Invest – když se chcete podílet na úspěšných realitních investicích. Jak fungují?

Hledáte cestu, jak investovat do realitních projektů, ale nechcete čekat, jestli se na ně investoři na platformě složí, a jestli se investice zrealizuje? Ronda Invest funguje jinak než běžný crowdfunding: projekty nejprve sama kompletně zafinancuje. A teprve poté nabídne část úvěru investorům. Díky tomu získáte první splátku již následující měsíc. Začít můžete od pouhé tisícikoruny (nebo od 50 eur). Je investování přes Ronda Invest bezpečné? Jaká jsou omezení?

Rychlé shrnutí
Ronda Invest je česká platforma s investicemi do velkých a zajištěných realitních projektů. Ronda nejprve sama profinancuje schválené projekty, až poté část úvěru nabídne investorům. Na trhu působí 7 let, profinancovala projekty za 3 miliardy korun a dosud má 100% úspěšnost ve vyplácení investic. Investování je tu bez poplatků.

Investoři mohou začít od 1 000 Kč nebo od 50 EUR, s výnosy kolem 6-7 % ročně (březen 2025, úroky se vyvíjejí podle 2T repo). Investice trvají 1-3 roky, bez možnosti dřívějšího odprodeje. První splátka přistane na účtu hned následující měsíc. Není tu licence ČNB, proto méně administrativy, ale více nároků na odpovědnost investora.

Kdo jsou Ronda Invest a jaké nabízejí investování

Budujeme vztahy mezi nadějnými projekty a náročnými investory.“ To je hlavní motto Ronda Invest, a v podstatě všeříkající. Jde o čistě českou společnost, která dle svých slov nabídne „nízké riziko a vysoký výnos jako solidní alternativu k tradičním produktům“.

Na trhu se pohybuje již více než sedm let. Za tu dobu Ronda profinancovala projekty v hodnotě 3 miliard korun. Investorům, kterých je dnes již 4,5 tisíce, již vyplatila zisk přes 235 milionů korun. Investovat lze v korunách a v eurech

Za Ronda Invest stojí dva akcionáři: Vladimír Komár (85 %, jistě znáte jeho další projekt: Dermacol) a Gabriel Kovács (15 %, s dalším známým projektem: Citifin). Ronda je holdingem, jehož součástí jak samotná Ronda Invest, tak společnost Paymont (PAYMents ON Time, licencovaná v Litvě jakožto Electronic Money Institution, s plnohodnotným bankovnictvím pro klienty). Přes Paymont se realizují veškeré finanční transakce v rámci Ronda Invest.

Investovat se přes Ronda Invest dá do nemovitostmi zajištěných podnikatelských úvěrů, o délce trvání 1 – 3 roky. K typicky financovaným projektům patří nákup, výstavba a rekonstrukce nemovitostí dle skutečných potřeb developera. LTV úvěru se jen výjimečně dostane nad 70 % hodnoty zajištění. Investorem se tu může stát fyzická i právnická osoba.

Čím se Ronda Invest liší od crowdfundingu

Ronda svým investorům nabízí k participaci pouze část z investice, kterou poskytne úvěrovanému klientovi. Nejedná se proto o klasický crowdfunding, kde se investoři postupně skládají na celý projekt (a když se nesloží, projekt se nerealizuje).

Ronda naopak ihned plně profinancuje svého klienta, kterému úvěr schválila. Rozhodne, jakou část financování pak přepustí investorům (například u projektu s úvěrem 27 mil Kč šlo do participací 17 mil Kč). Postupně od investorů Ronda vybírá jejich participace a posílá přímo úvěrovaným klientům. Díky tomu je Ronda rychlejší než crowdfunding (nečeká se na proinvestování, ihned se realizuje).

Investicemi klientů se z projektu postupně „vytlačí“ část hotovosti Ronda Invest, aby společnost mohla ihned schvalovat a případně zafinancovat další projekt. A díky tomu investoři obdrží první splátku hned následující měsíc po odeslání svých peněz.

Tohle je důvod, proč Ronda Invest nepotřebuje licenci ČNB pro poskytovatele služeb skupinového financování (jako ji má například Investown nebo Roier). A také důvod, proč se tu nesetkáte s investičním dotazníkem. Vše je jen na investorovi, jak si o svých penězích rozhodne.

Jak je to s pojištěním případného úpadku a s licencí ČNB

Tady se nesetkáte ani s žádným zajištěním v případě úpadku (oddělení financí investorů od financí platformy). Tohle zajištění není potřeba, neboť peníze investorů putují přímo úvěrovaným společnostem.

Kvůli tomu je tu i obrácené pořadí akcí: investor si nejprve rezervuje investiční příležitost na tržišti. A pak teprve posílá zvolenou částku investice, vždy podle pokynů, které obdrží e-mailem.

Kdyby financovaná společnost nedostála svým závazkům a nedokázala splácet svůj úvěr, má Ronda Invest ve smlouvách možnost přímé vykonatelnosti (formou notářského zápisu). Podobně jako banka v případě hypotéky, může Ronda Invest zpeněžit zástavu úvěru, a z ní vyplatit investorům všechny vložené prostředky, včetně zhodnocení.

I proto se LTV pohybuje max. do 70 % poskytované půjčky (až na výjimky, kdy Ronda půjčuje svým spolehlivým klientům již opakovaně, na další projekty).

Průměrné zhodnocení investic u Ronda Invest

V období vysokých úrokových sazeb v ekonomice se průměrný výnos pohyboval okolo 9 %. V současnosti klesá, společnost odhaduje, že během roku 2025 se přiblíží 6 procentům.

Konkrétně: koncem března 2025 byly v nabídce dvě investice. Eurová investice s úrokem 6,82 % a korunová investice s úrokem 6,6366 %. Obě na tři roky.

Byť bez licence, doposud neměla Ronda žádné selhání

Ronda si celých sedm let drží 100% úspěšnost.Každému investorovi jsme vždy včas vyplatili původní investovanou částku i výnosy,“ uvedl v rozhovoru pro CzechCrunch obchodní ředitel Ronda Invest Lukáš Blažek. Dodejme, že některé licencované crowdfunding platformy už se 100% úspěšností pochlubit nemohou.

Poplatky za investici? Žádné, dokonce ani za konverzi na euro

Za investici u Ronda Invest se nic neplatí. Ani vstup, ani žádný průběžná poplatek. Tím Ronda částečně dorovnává nižší výnosnost, než s jakou se setkáváme na jiných platformách s realitními investicemi.

Investovat se dá v korunách a v eurech. Eura můžete do investice zaslat rovnou, nebo nechat Paymont, aby vám na eura směnil české koruny. Směňuje se podle středového kurzu a bez poplatku za konverzi.

Jediným poplatkem jsou 2 Kč za transakci, když si necháte peníze z Ronda Invest (resp. z Paymont) poslat zpět na svůj bankovní účet.

Začít se dá s 1 000 Kč nebo s 50 eury

Minimální výše investice do jednoho projektu je tu nastavena na 1 000 Kč nebo na 50 euro. To jsou částky dostupné i drobným investorům z běžných českých domácností.

Prémiové a akční investice

Ronda Invest sice nemá žádný bonusový program pro věrné klienty, ale odměňuje klienty „výkonnější“. Občas dodá na tržiště nabídku na tzv. prémiovou investici. Ta začíná na 100 000 Kč, ale s vyšším výnosem a s kratší dobou splatnosti. Pak jsou tu ještě investice akční, s běžnou minimální částkou, ale se zvýhodněním (akcí).

Registrace do 5 minut, ale s občankou (chybí Bank ID)

Registrace sice podle Ronda Invest nezabere víc než 5 minut, ale bez občanky se při ní neobejdete. Ještě tu nelze využít bankovní identitu. Jednoduchá je registrace hlavně proto, že Ronda není svázána licenčními požadavky (spousta administrativy se proto dala vynechat).

Investiční dotazník se nekoná

U investic pro běžné klienty (fyzické osoby) jsme zvyklí na investiční dotazník. U Ronda Invest se s ním ale nesetkáte. Důvodem je opět absence regulačních pravidel, protože Ronda nepodléhá přímému dohledu ČNB. Proto si může dovolit investiční dotazník nerealizovat (ale o to větší nároky na selský rozum investora to pak klade).

Vše jen v prohlížeči, mobilní aplikace zatím není

Ronda zatím nemá mobilní investiční aplikaci. Vše se odehrává v klientském profilu na stránkách RondaInvest.cz. Peníze na investice putují rovnou klientům (přes účet investora vedený u Paymont). Výnosy chodí také na účet u Paymont, odkud se dají kdykoliv znova investovat nebo stáhnout zpět na bankovní účet.

Do čeho se v Ronda typicky investuje?

Většinou jde o developerské projekty v milionech, až v desítkách milionů Kč. Vždycky ve velkých městech nebo v jejich bezprostředním okolí. Všechny Ronda investice míří do (podle vyjádření Ronda Invest) spolehlivých firem a bonitních nemovitostí. Vše se posuzuje tak, aby byla zajištěna i budoucí úspěšnost projektu (část splátek pak firmy hradí i z nájemného nebo jiných výnosů ze svého projektu).

Peníze jsou v investici celou dobu vázané. Nefunguje tu sekundární trh s možností odprodeje zbývající části investice. Na druhou stranu, trvání projektů nepřesahuje tři roky, což je (na investici) příjemně krátká doba. Kdo se ohledně Ronda Invest rozhoduje, musí počítat s tím, že zainvestované peníze získá zpět jen postupnými splátkami.

Vybíráte si na tržišti, s detailním popisem každého projektu

Projekty, do nichž chtějí investoři vložit své peníze, se vybírají na tržišti (sekce Aktuální nabídka). Investiční příležitosti se podle zkušeností Ronda klientů plní poměrně rychle.

Každou nabídku investice lze rozkliknout a přečíst si o ní velmi podrobné informace. Nechybí ani způsob zajištění a pořadí věřitelů při vypořádávání závazků (sdělení, zda je proveden notářský zápis a kolikátým věřitelem v pořadí je Ronda Invest).

Ronda vždy popíše umístění investice i cíl celého projektu, z čeho se bude investorům splácet (zda bude zdrojem nájemné, další development, prodej aj.), kolik je v investici spoludlužníků, jaká je celková hodnota zajištění (a k jakému datu). Zkrátka: o investičních příležitostech Ronda informuje v maximální možné míře. Když jde o opakovaného a spolehlivého klienta Rondy, i tato informace v popisu zazní.  

Pravidelný příjem každý měsíc, ale bez autoinvestu

Společnosti splácejí úvěr na měsíční bázi. Investoři proto mají měsíční pasivní příjem. Vždy ke konci měsíce se jim na účet u Paymont připíše část jistiny a úrok. V profilu se však nedá nastavit automatická reinvestice.

Proto když nechcete, aby vám v peněžence ležely peníze zbytečně ladem, je potřeba se do profilu pravidelně přihlásit a výnosy umístit do další investice (nebo s nimi naložit jinak). Díky nízké minimální investici je reinvestování výnosů vcelku dostupné.

Sekundární trh tu není. Investice musí proběhnout tak, jak jste s ní souhlasili

U investování v Ronda je nutné předem si být jist, že vložené peníze nebudete potřebovat po celou dobu trvání investice. Resp. že vám bude stačit nastavené tempo splácení. Participace se totiž nedá odprodat, sekundární trh tady není. Ani není zvykem, že by Ronda odkupovala investice od svých klientů, kteří o to vyjádří zájem.

Daňové podklady vám přijdou začátkem roku v e-mailu

Ronda Invest automaticky posílá podklady k daňovému přiznání ohledně příjmů z investování. Časový test se tady využít nedá. Výnosy se daní od 50 000 Kč za rok (v součtu se všemi dalšími příjmy z této kategorie).

V čem jsou v Ronda jiní?

Ronda Invest se liší od klasického crowdfundingu svým obchodním modelem. Zatímco u crowdfundingu se investoři skládají na celý projekt a čeká se na kompletní profinancování, Ronda nejprve sama plně profinancuje klienta, kterému schválila úvěr. Poté zveřejní, jakou část financování přepustí investorům. Díky tomu se projekty realizují bez čekání na nashromáždění kapitálu od investorů. Investoři tak získají první splátku hned v následujícím měsíci (nemusí se na nic čekat)

Tento přístup má ještě další důsledky. Ronda Invest díky němu nepotřebuje licenci České národní banky pro poskytovatele služeb skupinového financování. Investoři se zde také nesetkají s investičním dotazníkem – rozhodnutí o investici je plně v jejich rukou a odpovědnosti. Za dobu své existence si Ronda udržuje 100% úspěšnost ve vyplácení investic i výnosů.

Hodnocení

9.7Expert Score
Zajímavá příležitost s drobnými výhradami

Ronda Invest je (doposud) spolehlivá investiční příležitost pro investory hledající pravidelný pasivní příjem, přitom s relativně nízkou minimální investicí. Sedmiletá historie bez selhání a nemovitostní zajištění projektů poskytují určitou míru jistoty. Výnosy (nyní) kolem 6-7 % převyšují běžné bankovní produkty. Absence sekundárního trhu vyžaduje na straně investora odpovědné plánování financí. Ronda to ovšem kompenzuje bezpoplatkovým provozem a výhodným směnným kurzem pro investice v eurech.

Pro
  • nízký vstupní práh od 1 000 Kč nebo 50 EUR
  • nulové vstupní i průběžné poplatky
  • nemovitostní zajištění všech úvěrů (LTV do 70 %)
  • rychlé vyplácení první splátky (následující měsíc)
  • pravidelný měsíční příjem
  • 100% historie úspěšně vyplacených investic
  • jednoduchá registrace bez investičního dotazníku
  • transparentní komunikaci o zajištění úvěru a o jeho vykonatelnosti
  • podrobný popis každé investiční příležitosti
Proti
  • neexistence sekundárního trhu – investice nelze předčasně ukončit
  • absence automatické reinvestice výnosů
  • chybí možnost registrace přes Bank ID
  • o dost nižší průměrné výnosy (oproti crowdfunding platformám)
  • chybí mobilní aplikace

Více na téma ➡️

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo