Chytrým zásuvkám se věnuji už mnoho let. Jde s nimi totiž ovládat spoustu zařízení, která nejsou už od výroby „chytrá“. Jako poslední kousek doma mám model Tapo P110M od TP Link.
Balení
Jako u většiny zásuvek jde o naprostý a praktický minimalismus. Uvnitř je zásuvka a návody. Oproti ostatním však TP Link navíc přidal rezervní samolepku s QR kódem pro párování zásuvky. Ta hlavní je na těle samotné zásuvky, takže pokud se časem poškodí, můžete ji nahradit. Nebo si nálepku uložíte bokem a k samotnému párování nemusíte k zásuvce. Fajn nápad, bod pro TP Link.
Rozměry a design
Zásuvka patří mezi ty středně velké. Na trhu máte jak velmi malé kousky (Meross, Vocolinc nebo LSC), tak i skutečné macky, jako třeba Sonoff. Tapo je sympaticky mezi.
Rozměry jsem změřil:
- Šířka 46 mm
- Výška 70mm
- Hloubka 39 mm (jen tělo)
- Hloubka v zásuvce 45 mm
Tvar zásuvky je mírně zaoblený kvádr, který má na přední straně docela decentní logo a maličkou LED. Ta si zaslouží pochvalu. Informuje, ale neruší, jako jsem si všiml u pár konkurenčních modelů.
Na boční straně je ovládací tlačítko.
Ovládání a funkce
Tapo P110M musíte nejdříve spárovat. Díky Matteru – podrobněji o něm níže – stačí jen načíst QR kód. To spustí instalační proces, kdy po připojení k wifi dojde k nalezení Matter kompatibilních zařízení. U mě je to Google Home, kam se zásuvka sama přidala.
Na konci instalace si řekla ještě o aktualizaci firmware a bylo hotovo. Stáhl sem si ale aplikaci Tapo přímo od TP Link. Účet v ní už mám díky jejich wifi extenderu, kterým řeším wifi na zahradě.
Appka Tapo mě příjemně překvapila. Jednak povedeným designem, který se podobá všem ostatním aplikacím od výrobců věcí pro smart home, tak i funkcemi. Předvším mi nabídla 2FA zabezpeční účtu, což se vidí málo.
Tapo ale hlavně nabízí měření spotřeby. S tím jsem se setkal poprvé a byl jsem zvědavý. Spotřeba se měří automaticky a vidíte ji jak živě, tak i v historických datech. A protože u energií vás stejně zajímá hlavně co to stálo, je tu i možnost zadat si cenu a vidět rovnou náklady. Cenu zadáte v nastavení za kWh a najdete ji ve smlouvě s dodavatelem. Jen pozor, třeba u E.ON ji mám v MWh, takže je nutný převod.
Každopádně jde o skvělou vychytávku.
V aplikaci jsou i plánovací funkce. Jak prostý časovač – zapni se od teď za XY hodin/minut, tak i pravidelný rozvrh. Ten jde spojit s časem nebo pohybem Slunce a opakovat v různé dny. Nechybí tedy nic.
Pochopitelně zásuvku můžete ovládat i hlasem, pokud máte Google Home nebo asistentku od Apple či Alexu od Amazonu.
Co je Matter
Protokol Matter je nový standard pro chytré domácí zařízení. Vznikl ve spolupráci nejen mezi velkými technologickými společnostmi jako Apple, Google a Amazon. Jeho hlavním cílem je umožnit bezproblémovou spolupráci mezi různými chytrými zařízeními napříč různými ekosystémy.
Matter se zaměřuje na univerzální kompatibilitu, což znamená, že zařízení od různých výrobců mohou spolupracovat bez nutnosti zvláštních adaptérů nebo složitého nastavení. Důraz klade také na zabezpečení, přičemž veškerá komunikace mezi zařízeními je šifrována, aby byla chráněna před neoprávněným přístupem.
Vy oceníte hlavně snadné spárování zařízení s ostatními na stejném protokolu. Mrkněte na náš podrobný článek o Matter a články o produktech s Matter.
Hodnocení
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.