Čínské online obchody Shein a Temu dobývají Evropu nízkými cenami a agresivní politikou slev. Mohou si to dovolit díky daňové výjimce, která od cla osvobozuje zásilky s nízkou hodnotou.
Mají daňové výjimky smysl?
Spojené státy i Evropská unie řeší daňové výjimky pro levné zboží z dovozu z míst mimo jejich území. V USA i EU platí, že zásilky s hodnotou pod určité hranice (aktuálně 150 € v EU a 800 $ v USA) jsou osvobozeny od cla. Toho využívají čínští online prodejci jako Shein a Temu, kteří díky tomu mohou nabízet výrazně nižší ceny než jejich evropští konkurenti.
Tato daňová výjimka však také znamená, že celníci zásilky nekontrolují. Produkty proto ani nemusejí splňovat bezpečnostní normy EU. Jinými slovy: mohou být pro spotřebitele nebezpečné. Navíc je složitější dohledat původ zboží a výrobní podmínky, což, jak jistě netřeba dodávat, vyvolává obavy o dodržování pracovních práv a zákazů nucené práce.
Čeká nás reforma předpisů?
Evropská komise uvažuje o reformě celních předpisů, která by mohla zrušit daňové výjimky pro levné zásilky z třetích zemí. To by pro Shein, Temu a další levné zahraniční prodejce znamenalo nutnost platit cla, ale i zpřísněné kontroly celníků.
Temu má problémy hlavně v Evropě
Oba již zmínění online prodejci také čelí v posledních měsících silné kritice. Temu je ze strany 17 evropských společností nařčeno z klamavých praktik, nedodržování pravidel EU a nedostatečné ochrany spotřebitelů. Jejich online navíc komplikuje mazání uživatelských účtů. Panují též obavy ohledně netransparentnosti dodavatelů, či zavádějícího informování zákazníků o cenách.
Nad obchodem Shein se smráká spíš v Americe
Shein se potýká s kritikou zejména v USA. Zpráva americké komise pro hospodářské a bezpečnostní vztahy s Čínou uvádí, že společnost profitovala z řady kontroverzních praktik. Shein je podezřelý z nedodržení zákona o zákazu nucené práce Ujgurů v provincii Sin-ťiang a využívání nelegálních pracovních podmínek u dodavatelů.
Zboží Shein údajně představuje zdravotní a environmentální rizika a společnost čelí žalobám za porušování autorských práv. A aby toho nebylo málo: společnost Shein (a několik dalších čínských firem z oblasti fast fashion) také čelí množství obvinění z porušování autorských práv, plus žalobám za porušování práv duševního vlastnictví.
Čemu dáváte přednost vy?
Je vám milejší sice nákladnější, ale v ČR vyrobené zboží? Nebo saháte po nejlevnějších dostupných možnostech? Raději méně, ale kvalitnějších kousků, nebo vám vyhovuje možnost nakoupit toho opravdu hodně? Anebo to máte úplně jinak?
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.