Lenovo Yoga Smart Tab 10: skvělý zvuk a výdrž, jen výkonu by mohlo být více

1.1.2022

Lenovo Yoga Smart Tab 10 má fakt povedený zvuk, ale i hlasové ovládání

Yoga Tab jsou již legendární tablety od Lenovo, které mají velkou baterii integrovanou do kulaté komory, kterážto tvoří zakončení jedné z jeho delších stran. Díky tomu má baterie výrazně delší výdrž, než jakou nabídne většina Android konkurence, ovšem baterie zároveň ani nepřekáží, právě naopak. Díky kulatému tvaru se drží podobně pohodlně, jako když si přehnete časopis. Navíc má šikovný stojánek, který je i s očkem pro zavěšení.

Nová generace Lenovo Yoga Smart Tab YT-X705F s desetipalcovým displejem má zabudované reproduktory do stran onoho válečku s baterií, což dovoluje opravdu dobré ozvučení – jsme tu na půli cesty k bezdrátovému reproduktoru. Třešničkou na dortu je Google asistent, hlasové ovládání nejen tabletu, ale i chytré domácnosti. Co ještě jsme o tabletu Lenovo Yoga Smart Tab 10 během jeho používání zjistili?

Obsah recenze

Balení

Balení je stejně elegantní a pevné, jak jsme u tabletů od Lenovo zvyklí. A zároveň v podstatě i ekologické, vyjma plastové ochrany samotného tabletu zde totiž nic jiného než papír nenajdeme. Designově se Lenovo drželo spíše střídmé linie, což ve výsledku dalo nevtíravý, elegantní a důvěru v kvalitu budící obal v tmavě šedém melírovaném provedení, s lesklým zlatavými nápisem „YOGA SMART TAB with the Google Asistant“. Černé vnitřní dělení prostoru jen podtrhuje zamýšlenou eleganci.

Lenovo Yoga Smart Tab 1

Součástí balení je tablet samotný, dále adaptér pouze se 2 A (což jsem u tabletu s větší baterií nečekala, když k mobilu v Lenovo běžně dávají 3A). Pak je tu ještě propojovací USB kabel, samozřejmě USB-C, dnes by microUSB snad ani žádný uživatel na novém zařízení netoleroval. Jednoduchý návod v češtině – na spuštění tabletu a jeho základní používání. Zbytek samozřejmě napoví sám tablet, až jej zapnete.

Design a konstrukce

Velký, ale pohodlný tablet s mnoha způsoby použití. Je sice trochu těžší, protože se jedná o konstrukci, která je zčásti z kovu, k tomu je zde větší baterie. Ale pozor, kovové části jsou povrchově upraveny tak, aby neklouzaly, příjemně se držely. Konkrétně jde o kulatý okraj s komorou pro baterii a s reproduktory, dále o stojánek.

Lenovo Yoga Smart Tab 5

Plastové tělo je pogumované, což velmi usnadňuje veškerou manipulaci s tabletem, a to včetně polohování s vysunutým stojánkem, kdy máte tablet na plocho, s mírným sklonem. Nesklouzne. Stojánek jde natáčet trochu ztuha, ale to je v pořádku, drží totiž v jakékoliv poloze, kterou od něj potřebujete.

Lenovo Yoga Smart Tab 6

I proto o něm Lenovo říká, že funguje v režimech: „Postav, Podrž, Polož a Pověs“ (velká písmena jsou převzatá z oficiálních textů Lenovo). Prostě si tablet můžete umístit, kam právě chcete a v jakékoliv poloze potřebujete. Je to skvělé usnadnění každodenního využití tabletu, kdy ho necháte stát na stole a sledujete video nebo se z něj třeba učíte, při video hovoru si ho pověsíte a nemusíte zkoumat, zda jste vždy v záběru, pokud chcete během hovoru ještě dělat i jiné činnosti (velmi dobrý zvuk i prostorové snímání hlasu to umožňují).

No a v křesle, kdy jen sjíždíte nějaké novinky na webu nebo čtete e-book, si tablet pohodlně chytnete právě za onu kulatou část s baterií. Tím se skvěle rozloží hmotnost tabletu tak, že ta nejtěžší část je přímo v ruce. Dlouhodobé držení díky tomu není příliš zatěžující.

Lenovo Yoga Smart Tab 12

Když už jsme u hmotnosti, přejděme na celkové velikostní parametry:

  • rozměry (š x v x h): 24,2 x 16,6 x 0,55 cm (v nejužší části, komora pro baterii má hloubku cca 2,5 cm)
  • hmotnost: 580 g
  • rozměry stojánku (v x š): cca 5,5 x 9 cm

Začněme od zadní strany tabletu. Vedle nápisu YOGA tu najdeme ještě samotný stojánek, tlačítko pro jeho otevření a také čočka zadní kamery se snímačem  8 MPx (3 264 x 2 448 px). To je sice nic moc kapacita, ale tablety nejsou určené k focení. Tlačítko pro otevření stojánku má členitý povrch, a tak mi po něm prst rozhodně neklouzal, když jsem jej potřebovala zmáčknout, i z jakkoliv ostrého úhlu. Při pohledu na zadní stranu tabletu jsou hezky vidět a malinké gumové nožky, na které se tablet postaví, když otevřete stojánek. Díky tomu spolehlivě drží i na hladkém povrchu, třeba na skleněné desce stolu.

Lenovo Yoga Smart Tab 11

Po otevření stojánku se objeví malé překvapení. Tím je víčko překrývající konektor pro vložení paměťové karty. Je znát, že Lenovo počítá i s LTE technologií do tohoto tabletu, v mnou zkoušeném modelu nebyl sice šuplík pro SIM kartu, ale prostor pro ni tu je připraven. Víčko se jen odklopí, drží na malém spoji, abyste ho neztratili. Kartu stačí vsunout a víčko zase zamáčknout zpět na své místo.

Na levé hraně tabletu je konektor USB-C pro nabíjení a pro propojení s dalšími zařízeními. Hned vedle něj je jeden ze tří mikrofonů. Lenovo osadilo mikrofonem tři strany tabletu právě proto, abyste, kdekoliv v místnosti právě jste, mohli použít Google asistenta.

Lenovo Yoga Smart Tab 7

Pravá strana tabletu nese stejná ovládací tlačítka, jako jsme zvyklí u jiných tabletů nebo u Android telefonů, tedy hlavní ovládací  tlačítko a kolébka hlasitosti. Vedle nich je další mikrofon a také kombinovaný 3,5 mm audio jack pro sluchátka. Kdo byl zvyklý u starších Yoga tabletů na spouštění zařízení na levé straně komory pro baterii, ten se bude chvilku přeučovat. Ale tablet jde ze spánku probudit i jinými způsoby, než jen tlačítkem, o čemž si řekneme později.

I horní hrana tabletu Lenovo Yoga Smart Tab 10 je osazena mikrofonem. A zbývá nám samotná přední strana. Její převážnou část tvoří displej, samozřejmě. Postranní rámečky mají 1,2 cm a horní i dolní jsou shodně velké, pouze 0,6 cm. A pak ona komora pro baterii.

Přední kamera s kapacitou 5 MPx je umístěna v levém rámečku, takže výrobce předpokládá, že během konverzace budete tablet držet spíše v levé ruce a právě za váleček komory pro baterii. Když tablet pověsíte, obraz se samozřejmě přizpůsobí i při snímání, nejen na vašem displeji.

Ve spodní části už je jen zmíněná komora pro baterii a také Lenovo brand nebo nálepka informující o přítomnosti Dolby Atmos a také o tom, že zvuk zajišťuje !JBL.

Lenovo Yoga Smart Tab 10

Mrkněme teď na samotné reproduktory, které jsou právě po stranách komory pro baterii. Výkon reproduktorů jsem nenašla, ať jsem hledala u výrobce nebo u prodejců. Ale při basech pěkně vibruje vzduch v těsné blízkosti reproduktorů, je to prsty krásně cítit. Samozřejmě to není zvuk jako z bezdrátového velkého reproduktoru, to ne. Ale dá se poslouchat i hudba, ve které je spousta basů. A to mě potěšilo.

Displej

Displej samotný nijak extra nezaujme. Má sice širokou škálu možného barevného i světelného nastavení, lze ho nechat automaticky přizpůsobovat okolnímu světlu, ale samotné rozlišení displeje není nijak závratné. Dnes již klasické Full HD, které sice ještě nedávno bylo oceňovanou novinkou, dnes patří ke standardu.

Lenovo Yoga Smart Tab 21

Nutno však dodat, že je obrazovka dobře viditelná i venku, přestože má svítivost jen okolo 320 nitů. Na terase jsem si na tabletu četla články celkem pohodlně. Hodně neplechy dělá lesklý povrch, kde se sluneční svit velmi nepříjemně odráží. Ale zase vypadá obrazovka ostřeji a jemněji. Takže je jen nutné najít správný úhel.

Lenovo Yoga Smart Tab 13

Parametry displeje jsou následující:

  • typ: Full HD IPS, dotykový, lesklý
  • úhlopříčka“ 10,1 palce
  • rozlišení: 1 920 x 1 200 px
  • jas: 320 nitů

Ovládání obrazovky, tedy její dotyková výbava, bylo po celou dobu snadné, displej reagoval na každý i velmi jemný dotyk, je samozřejmě kapacitní, takže i hraní her, kde se ovládá několik míst najednou, je možné. Psaní více prsty najednou je díky velikosti klávesnice celkem pohodlné, ale fyzické klávesnici se to samozřejmě nevyrovná.

Pozorovací úhly jsou hezky široké, obrazovku je vidět téměř v rozsahu 180 stupňů (když přivřete to oko, co je dál od tabletu). Nastavení barevného režimu si vybíráte posunem bílého tlačítka v barevném spektru. Teplé tóny jsou příjemné, ty studené zase zajistí lepší viditelnost venku. Měnit lze i kontrast ze základního na výraznější a naopak.

Vzhledem k tomu, že je zde Android Pie, bylo nutné si doinstalovat Split Screen, abych mohla obrazovku rozdělit na dvě části. Tablet je dostatečně velký, takže to šlo a práce ve dvou „oknech“ byla na pohodu.

Konektivita a úložiště

Konektivita tabletu Lenovo Yoga Smart Tab je tradičně široká. Najdeme tu vše, co bychom u tabletů současnosti čekali, včetně umně schovaného vstupu pro paměťovou kartu, který je, jak jsem již uvedla, pod otevíráním stojánku na zadní straně tabletu.

  • Wi-Fi: 11a/b/g/n/ac
  • Bluetooth 4.2
  • USB-C
  • 3,5 mm audiojack
  • GPS, A-GPS, GLONASS
  • paměťová karta microSD, microSDHC, micro SDXC

Samotné úložiště tabletu má 64 GB eMMC prostoru, systém a aplikace nastavené z výroby zaberou cirka 11 GB, takže přes 50 GB zbývá čistě pro vaše věci. Samozřejmě plus paměťová karta. Citelně chybí LTE, pokud chcete cestovat. Ale lze samozřejmě využít hotspot z mobilu, tablet je na to připraven.

Lenovo Yoga Smart Tab 7

Výkon a výdrž, nabíjení

U výkonu, respektive u typu procesoru jsem zůstala trochu zklamaná. Snapdragon  439? Napřed jsem si myslela, že jsem se přehlédla, ale nikoliv. Opravdu jde o osmijádro s označením 439, složené jen ze samých udržovacích A53 jader, která se s rychlostí rozhodně nepředají, frekvenci vyženou max na 2 GHz. A bylo to znát na hrách, 4GB RAM to prostě nezachrání.

Podívejme se na výkon podrobněji:

  • procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8C, 8x A53)
  • frekvence procesoru: 1,45 GHz, turboboost 2,0 GHz
  • chipset: Qualcomm SoC Platform
  • operační paměť RAM: 4 GB
  • grafika: integrovaný Qualcomm Adreno 505 GPU
  • operační systém: Android 9 Pie
Lenovo Yoga Smart Tab 3

Na běžné použití je tablet výkonný dostatečně. Ale jakmile si rozjedete více aplikací, chodíte mezi nimi, potřebujete v rychlosti vyhledávat, k tomu je na pozadí rozjetá hra, není pak tento stroj už z nejrychlejších. Na druhou stranu, pro běžné domácí použití rychlost dostačuje, sledování filmů online je bez problému, neseká se. Běžné brouzdání po internetu také na pohodu. A na hraní náročnějších her si koupíte nějaké stolní dělo nebo notebook…

S výdrží je na tom Yoga Smart Tab o dost lépe. Do vínku dostala baterii s kapacitou 7 000 mAh Li-Polymer, což ve výsledku znamená výdrž několika dní běžného používání, mohu to jedině potvrdit. Běžně jsem jej dříve než za tři dny manipulace s ním nedobíjela. Trvalou činnost zvládne po dobu cirka deseti hodin. Děti na tabletu zvládly téměř tři hodiny kreslených filmů cestou v autě – a baterii to zdaleka nevybilo ani z poloviny.

Lenovo Yoga Smart Tab 2

Nabíjení probíhá přes USB-C konektor, jen adaptér mohl být silnější. Originální přibalený má při 5 V pouze 2 A. A to už jsme u mobilů od Lenovo zvyklí na 3 A nabíjecí adaptéry. Chybí i turbo nabíjení, u tak velké baterie by se prostě hodilo. Nabití z nuly na sto procent zabere cirka 4,5 hodiny, běžné nabíjení z 20 procent na 80 procent se dá zvládnout v rámci dvou a půl hodiny.

Ovládání

Ovládání je klasické androidovské, se všemi prvky, na které jsme zvyklí u Android Pie operačního systému uzpůsobeného pro tablety. Vzhledem k pomalejšímu procesoru se některé prvky ovládání sekaly, musela jsem čekat (desetiny vteřiny), než se tím stroj prokouše, ale ve výsledku jsem vždycky dostala tu odezvu, kterou jsem vyžadovala.

Perfektní jsou širší možnosti probouzení tabletu, kdy není nutné pouze sahat na ovládací tlačítko, ale probudit Smart Tab můžete i poklepem na obrazovku, promluvením na tablet nebo jeho zdvižením k vašemu obličeji, aby vás rozpoznal a displej rovnou odemknul.

No a pak tu je již zmíněný Google Asistent. V samotném tabletu funguje například rozpoznávání hlasu, klasické hlasové pokyny, na které jsme zvyklí třeba z vyhledávače a podobně. Google Assistant i odpovídá, takže na otázku typu „jaké je dnes počasí“ vám odpoví slovně, samozřejmě i obrazově, na displeji. Ale vše zatím jen v jazycích zemí, kde žije výrazně početnější populace než v ČR.

Já si vyzkoušela angličtinu, často jsem se zasmála, často ale i namíchla, protože moje výslovnost byla pro Google trochu oříškem. Takže jsem tablet vzala za rodilým Britem, aby si s ním popovídal. V postřezích z používání se dozvíte, jak to dopadlo. Propojení s chytrými zařízeními v domácnosti jsem vyzkoušet nemohla, zatím žádná nevlastníme.

Vyhcytané jsou možnostni vnitřního nastavení tabletu. Náhledy do průvodců vidíte v následující galerii:

Postřehy z používání

Používání Lenovo Yoga Smart Tab se nese hlavně ve jménu skvělého zvuku. Pokud nejste vyloženě nároční posluchači, tak si na tabletu poslechnete rádi nejen mluvené slovo třeba ve formě podcastů, ale také nějakou tu muziku. Fakt se dá snést i po delší dobu, což se mi u tabletu stalo poprvé. Hudbu v tabletu většinou velmi brzy vypínám, zde jsem tu potřebu neměla. Skvělý je i zvuk k videím, filmům, byla jsem příjemně překvapená, co se z těch dvou koleček umístěných po stranách tabletu dalo vymáčknout.

Lenovo Yoga Smart Tab 63

Zklamáním byla nižší rychlosti tabletu. Když jsem mu trochu zamotala jádra více činnostmi najednou, nebyl zrovna nejrychlejší. Náročné hry zvládal, ale s ořezanou grafikou a také s nutností si občas počkat. Ale pro běžné použití bohatě stačí.

Když jsem chtěla sledovat film z Youtube nebo si pustit cokoliv online, musela jsem posunout dobu uspání obrazovky, respektive přenastavit. Napoprvé mi totiž tablet vypínal přehrávání po několika minutách mojí neaktivity. Další z výroby nastavené úsporné opatření, které sice bylo dobře myšleno, ale taky dobře naštvalo. Je prostě nejprve nutné si pohrát s nastavením a veškerou úsporu zrušit. Snad jsem schopná tablet vypnout, když od něj odcházím, no ne…?

Podcasts přímo mezi základními aplikacemi je třešinka na dortu, která jen umocnila celkový v již tak dobrý dojem z Lenovo Yoga Smart Tab. Podcasty jsou vloženy do skupiny Google aplikací, tedy vedle map, gmailu, fotek a dalších typicky androidovských prvků systému. Na výběr jsou v základu podcasty „Top“, „Trendy“ nebo „Top of Social and Culture“, přičemž se nabídka při každém spuštění aplikace mění, dokud si nevyberete své vlastní „top“.

Lenovo Yoga Smart Tab se dobře drží, skvělé jsou možnosti různého polohování. Stojánek zůstal vždy v pozici, do které jsem ho nastavila. Položit, postavit, pověsit nebo jen držet, opravdu všestranné polohování. Skvělé třeba pro psaní textů, když jsem byla s dětmi v zábavním parku. Ony si prolézaly atrakce, já měla s sebou BT klávesnici, tablet si postavila na stůl a vesele jsem si psala. Obrazovka dost velká, takže i pohyb v dokumentu byl snadný, rozdělená obrazovka nabízela rychlý pohled na internet.

Skvělou vychytávkou Lenovo Smart Tab je odemykání podle obličeje, což je pohodlné řešení pro ty, kdo tablet nikam s sebou moc nenosí a mají ho jen pro použití doma – jde totiž o méně bezpečnou metodu odemykání. Není nutné se doma trápit s odemykáním obrazovky a je to rychlé, jen tablet nakloníte k sobě, aby viděl váš obličej. Stejné je to v případě odemykání hlasem.

No, a když jsme u toho hlasu, ještě uvedu story s ovládáním Google Assistant na pravou míru. Já si (naivně) nastavila angličtinu na britskou. Takže mně toho Google moc nerozuměl, když jsem diktovala nákupní seznam nebo chtěla něco vyhledat na webu, v odezvě byly prostě nesmysly. Tak jsem tablet vzala za chlapíkem z Británie a jeho pokyny byly přijímány bez sebemenšího pochybení (díky Wayne!). Ještě se mi omlouval za to, že jemu Google rozumí a mně ne. Nicméně mi poradil, ať vyzkouším jiné přízvuky nastavené v tabletu, angličtin je tu totiž spousta. A ejhle, ono se povedlo, už mi Google Assistant rozumí! Jen jsem musela dát prostě jinou angličtinu než tu britskou… A že jich je v nabídce spousta!

Nechybí nastavení dětského prostoru, což ocení rodiče menších dětí. V dětském prostoru se dítě nedostane k aplikacím a stránkám na webu, které by mohly nést nevhodný obsah. Nově sem lze nainstalovat dětskou verzi YouTube. Vytvořit můžete v tabletu více účtů více uživatelů a přecházet mezi nimi. Přepínání sice chviličku trvá, ale zase jde o pohodlné používání, pokud chcete mít každý svůj chatovací účet, úložiště, oblíbené webovky uložené v prohlížeči, uložená hesla do různých aplikací nebo třeba propojenou platební kartu s vašimi aplikacemi.

Video

Hodnocení

8 Naše hodnocení
Lenovo Yoga Smart Tab

Lenovo Yoga Smart Tab je tablet pro bohaté využití doma i na cestách, když oželíte LTE a pokud se smíříte s trochu pomalejším chodem. Ostatní parametry jsou dobré, nicméně vězte, že zvuk je přímo skvělý (na poměry tabletu). Reproduktory jsou totiž velké a jsou po stranách komory na baterii, poskytnou prostorový a příjemný zvuk, včetně basů, takže poslouchatelná je zde i hudba (což u tabletů nebývá zvykem). Google Assistant u nás asi moc nevyužujeme, ale pokud si nastavíte tablet do některé z podob angličtiny, jde o příjemnou službu s hlasovou odezvou. Baterie vydrží několik dní běžného provozu, displej je dobře viditelný ze všech úhlů a také venku v jasném počasí, přestože lesklý povrch trochu komplikuje situaci s odlesky. Skvělé možnosti držení a polohování tabletu, materiál se sametově jemnou povrchovou úpravou nebo USB-C konektor z něj dělají dobrou volbu.

PRO
  • • design a zpracování
  • • dobře viditelný displej i v horších podmínkách
  • • skvělý zvuk
  • • polohovatelnost, snadné držení i po delší dobu
  • • dobrá výdrž baterie
PROTI
  • • starší procesor s nižším výkonem
  • • vyšší hmotnost
  • • adaptér pro nabíjení pouze 2 A
  • • menší rozlišení displeje

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

15 Komentáře
  1. Opět pertektní recenze která není dělaná na míru výrobci!

    • Recenze pěkná jsem rád, že jsem si mohl přečíst co mě čeká, mám v plánu koupit, ale proboha kapacita 8Mpx a frekvence procesoru 2MB? Tohle dost kazí dojem z celého článku a přitom mi přijde, že autorka technickým pojmům rozumí.

    • Díky! To je přesně náš cíl každá věc má slabiny a je fér o nich říct.

      • u nad stoji 300 euro a ked nie ten aky odporucate do 300 eur s 4gbram 64gb pamäť a LTE

        • Avatar photo
          Lenka Rutteová 3.5.2020 at 8.07

          Smart Tab 10 vůbec není špatný. Jen je dražší hlavně proto, že jsou v něm zakomponovány ony smart funkce. Tady jde spíše o to, zda je aktivně využijete nebo zda jít do tabletu s podobným výkonem, ale bez nich.

  2. Informacne byla recenze zajimava a diky za ni, nicmene ze stylistickyho hlediska to bylo dost spatny. Dve stejny slova v jedny vete, hodne prapodivny slovny spojeni atd. Chtelo by to jeste editora 🙂

  3. Odpověď
    Marian Hromada Ing. 20.5.2021 at 21.11

    Pani Lenka, v recenzii hovoríte o rozdelení obrazovky na 2 menovali ste aj aplikáciu, ale tých s tým názvom je veľa, ktorý konkrétne ste mali na mysli s goole play?

  4. dobrý den, bude fungovat dotykové pero ? případně jaké díky moc

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 5.9.2021 at 7.01

      Pavle, učitě fungovat bude. A co se typu týká, tak samozřejmě pera od Lenovo, ale i univerzální stylusy od jiných výrobců. Kompatibilitu vám potvrdí prodejce v eshopu, kde budete vybírat, případně si najdete ve specifikacích samotného pera.

  5. Dobrý den, dnes si ho jdu koupit za 3500 korun od kamaráda tak jsem zvědavý, je asi 3. měsíce starý, ale jako nový a s krabicí….Nový stojí kolem 7000 korun…svuk má super !!! Pustím si doma filmy přes JBL- Reproduktor a bude to výtečný!!!

    • Odpověď Avatar photo
      Zdeněk Dvořák 26.8.2022 at 13.35

      To zní dobře. Sám ho mám doma, pořídil jsem dceři na distanční výuku a teď slouží jako mobilní televizní obrazovka. Zvuk je na filmy dobrý i bez BT repra.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo