Máte doma nadšence do počítačů, který u svého PC vysedává celé dny? Nejen jeho vitalita je v ohrožení. Jaká pravidla by měl dodržovat, aby ho jeho vášeň nepřipravila o zdraví?
Při dlouhodobém vysedávání u počítače mu totiž hrozí nejen poškození zraku, ochablost svalů a poškození nervů z jejich opakovaného jednostranného namáhání, ale také třeba osteoporóza, žilní trombóza, v neposlední řadě i srdeční poruchy, vysoký krevní tlak, cholesterol, psychické problémy a nespavost. I když se zatím s ničím takovým nepotýká, věřte, že mu to tělo za pár let nepěkně sečte. Jak tomu předejít?
Předložte mu seznam těchto zásad.
Každou hodinu vyskoč ze židle
Naplánuj si na každou hodinu sezení u počítače 5 až 15minutové přestávky, během kterých si dáš krátkou svižnou rozcvičku, seběhneš schody a oběhneš blok domů v ulici, dáš si pár minut na rotopedu nebo posílíš zádové svaly u cvičebního videa apod. Každá z aktivit je trochu odlišná, abys protáhl/a a zaktivoval/a postupně všechny části těla.
Nařiď si na každou hodinu budík nebo si nastav upozornění na chytrých hodinkách. Každý den se pak navíc věnuj minimálně 30 minut fyzické aktivitě ideálně aerobního charakteru (běh, cyklistika, kardio fitness, aerobik apod.).
Proč je dlouhodobé sezení nebezpečné? Tato studie, v níž bylo 447 kancelářských pracovníků zjistila:
- 74% pracovníků udávalo vyčerpání během pracovního dne
- Bolesti krční páteře (u 54% pracovníků)
- Bolesti bederní páteře (u 53% pracovníků)
- Bolesti ramen (u 52% pracovníků)
- Dlouhé sezení dále souviselo s hypertenzí, sníženou pracovní spokojeností a únavou
Nenič se jídlem
U počítače by ti neměl/a dělat společnost kola, slané brambůrky ani croissanty plněné čokoládou. Nejen, že si zaděláváš na obezitu, ale při minimu pohybu třeba i na cukrovku. Když už chceš něco zobat, nakrájej si ovoce, zeleninu nebo si do misky nasyp oříšky. Vyhýbej se slazeným nápojům a polotovarům. Neodbývej se a jez pravidelně a vyváženě.
Rovněž pitný režim nepodceňuj. Měj u počítače láhev s vodou a snaž se po celý den po douškách upíjet, důležité je také doplňovat minerály, zejména hořčík, proto si občas kup minerální vodu s magnesiem.
Tip: Hidrate je tak trošku chytrá láhev
Pusť k sobě slunce
Netýrej svůj organismus celé dny ve vydýchaném, přetopeném nebo klimatizovaném prostředí. Pravidelně větrej. Jestli ti v tom něco brání, jako třeba alergie, pomůže ti domácí čistička vzduchu. Pokud můžeš, vezmi si počítač ven na terasu.
Svému tělu uděláš obrovskou službu, když mezi prací nebo hraním vyrazíš třeba na hodinu dvě ven. Zejména tvoje kosti potřebují přísun vitamínu D ze sluníčka. Minimálně 20 minut každý den je proto třeba strávit venku. Odměnou ti bude i lepší nálada, kvalitnější spánek a zdravější barva ve tváři.
Socializuj se a buď offline
Počítačovým nadšencům se občas stává, že se kvůli svému hobby téměř izolují od světa a kamarády znají jen z chatu. To však nedělá dobře psychice a dlouhodobější stranění se společnosti může vést třeba k depresím. (Pokud nějakou úzkostí již trpíš, můžeš si pomoct třeba užíváním CBD.) Proto pravidelně udržuj kontakty i v reálném světě, vyraz o víkendu do přírody bez mobilu a laptopu nebo pořiď vtipný dárek pro ajťáka a navštiv dosud jen virtuálního spoluhráče, se kterým běžně paříš hry do noci, a popovídejte si naživo.
Trénuj oči
Obrovsky zatěžované jsou při zírání na obrazovku oči. Poděkují ti, když jim dopřeješ každých 20 minut na 20 vteřin pohled z okna a zaostříš přitom na předmět vzdálený asi 6 metrů. Přidat můžeš i cviky z oční jógy. Ty se doporučuje praktikovat třeba i večer před spaním. Pokud tě oči pálí, používej oční kapky a nezapomínej často mrkat. Pořídit si můžeš také brýle proti modrému světlu.
Zvyknout si na nový režim jde někdy ztuha, ale stačí mít motivaci, která je v tomhle případě velká. Být zdraví a moct se s radostí a energií věnovat tomu, co nás baví, prostě stojí za počáteční nepohodlí při praktikování nových návyků.
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.